Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Węgry: Orban krytykuje MFW

0
Podziel się:

Premier Orban wytknął instytucjom międzynarodowym, że sprzeciwiają się wszystkim nowym węgierskim posunięciom.

Węgry: Orban krytykuje MFW
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Premier Węgier Viktor Orban skrytykował Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) jako instytucję utrudniającą prowadzenie skutecznej polityki gospodarczej. Rząd w Budapeszcie prowadzi z MFW rozmowy o nowym kredycie w wysokości 15 mld euro.

- _ Dobrze, że MFW nie było w minionych dwóch latach na Węgrzech, ponieważ w przeciwnym razie rząd nie mógłby zrealizować wielu elementów swojej polityki gospodarczej _ - powiedział Orban w Budapeszcie.

Za kwestię otwartą Orban uznał przyszłość podatku od transakcji finansowych, krytykowany przez MFW i Europejski Bank Centralny (EBC). Szef rządu przypomniał, że wpływy z tego podatku mają służyć utrzymaniu miejsc pracy. Zapowiedział, że jeśli podatek od transakcji nie przejdzie, Węgry znajdą inne rozwiązanie.

Zastrzeżenia w sprawie podatku wyraził prezes banku centralnego Andras Simor, który uznał, że _ ograniczy on niezależność banku _. Również EBC 24 lipca zgłaszał podobne zarzuty. Podatek ma wejść w życie 1 stycznia 2013 roku. Sprawą zajmie się Komisja Europejska. Szef rządu uważa, że instytucje finansowe powinny ponosić koszty kryzysu.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/246/m140022.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/orban;chce;obowiazkowej;rejestracji;wyborcow,156,0,1132956.html) *Zamach na demokrację? Opozycja: Orbanistan * - Kto nie zarejestruje się jako wyborca, ten nie będzie mógł głosować w wyborach parlamentarnych - takie przepisy chce wprowadzić obecny premier. Orban wytknął instytucjom międzynarodowym, że sprzeciwiają się _ wszystkim nowym węgierskim posunięciom _, chociaż późniejsze dyskusje na ich temat węgierski rząd z reguły wygrywał. - _ Próbują powstrzymać nas, ale my jesteśmy wierni naszym planom _ - powiedział.

Pierwsza runda negocjacji między rządem Węgier a przedstawicielami UE i MFW w sprawie otwarcia nowej linii kredytowej dla Węgier w wysokości 15 mld euro zakończyła się w ubiegłą środę w Budapeszcie. Kolejna tura rozmów ma odbyć się we wrześniu.

MFW domaga się cięć budżetowych, zwłaszcza w szkolnictwie, opiece zdrowotnej i transporcie publicznym.

Negocjacje Budapesztu z UE i MFW przerwano w grudniu ubiegłego roku, kiedy deputowani węgierskiego parlamentu uchwalili reformę banku centralnego, która - zdaniem przedstawicieli MFW i UE - ograniczała jego niezależność. Parlament anulował kontrowersyjne przepisy dopiero 6 lipca.

Czytaj więcej w Money.pl
Walczą o ogromny kredyt. Ale UE jest twarda Węgry chcą otwarcia linii kredytowej na 15 miliardów dolarów.
Węgry będą walczyć o pożyczkę z UE i MFW Premier Węgier, Viktor Orban powiedział, że _ Ci, którzy oczekują krótkich negocjacji, będą rozczarowani _.
W Unii wrze. Jak daleko posunie się Orban? Konflikt między Brukselą a Budapesztem był przedmiotem gorącej debaty w PE.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)