Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Węgrzy tną etaty we władzach

0
Podziel się

Partia Viktora Orbana chce o połowę zmniejszyć liczbę członków władz lokalnych.

Węgrzy tną etaty we władzach
(ec.europa.eu)
bEiKsHcR

Centroprawicowa partia Fidesz,która stworzy nowy węgierski rząd Viktora Orbana (na zdjęciu), złożyła wniosek o zmianę konstytucji. Chodzi m.in. o zmniejszenie od 2014 roku liczby deputowanych w ramach starań o efektywniejsze i tańsze państwo.

Przedstawiciele Fideszu zapowiedzieli, że wśród pierwszych kroków znajdzie się też zmniejszenie o połowę liczby członków władz lokalnych.

_ - To symboliczny początek nowej ery politycznej _ - powiedział nominowany na wicepremiera Tibor Navracsics.

bEiKsHcT

Zmniejszenie liczby deputowanych z 386 do 200 miałoby nastąpić od roku 2014. Do tego należy doliczyć jeszcze 13 deputowanych reprezentujących mniejszości narodowe.
W kwietniowych wyborach Fidesz zdobył konstytucyjną większość ponad dwóch trzecich, czyli 263 mandaty w liczącym 380 miejsc parlamencie. To pozwala rządowi dokonywać zmian w ustawie zasadniczej.

Głosowanie w sprawie propozycji zmian jest przewidziane na początek przyszłego tygodnia.

Partia Fidesz zapowiedziała także cięcia podatkowe od lipca i próbę negocjowania z zagranicznymi kredytodawcami wyższego w roku 2010 deficytu budżetowego niż planowane obecnie 3,8 proc. PKB. Na razie jednak, jak pisze Reuters, nowe władze bardzo skrótowo zarysowały swoje plany gospodarcze.

bEiKsHdu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)