Notowania

węgry
17.05.2010 17:16

Węgrzy tną etaty we władzach

Partia Viktora Orbana chce o połowę zmniejszyć liczbę członków władz lokalnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Centroprawicowa partia Fidesz,która stworzy nowy węgierski rząd Viktora Orbana (na zdjęciu), złożyła wniosek o zmianę konstytucji. Chodzi m.in. o zmniejszenie od 2014 roku liczby deputowanych w ramach starań o efektywniejsze i tańsze państwo.

Przedstawiciele Fideszu zapowiedzieli, że wśród pierwszych kroków znajdzie się też zmniejszenie o połowę liczby członków władz lokalnych.

_ - To symboliczny początek nowej ery politycznej _ - powiedział nominowany na wicepremiera Tibor Navracsics.

Zmniejszenie liczby deputowanych z 386 do 200 miałoby nastąpić od roku 2014. Do tego należy doliczyć jeszcze 13 deputowanych reprezentujących mniejszości narodowe.
W kwietniowych wyborach Fidesz zdobył konstytucyjną większość ponad dwóch trzecich, czyli 263 mandaty w liczącym 380 miejsc parlamencie. To pozwala rządowi dokonywać zmian w ustawie zasadniczej.

Głosowanie w sprawie propozycji zmian jest przewidziane na początek przyszłego tygodnia.

Partia Fidesz zapowiedziała także cięcia podatkowe od lipca i próbę negocjowania z zagranicznymi kredytodawcami wyższego w roku 2010 deficytu budżetowego niż planowane obecnie 3,8 proc. PKB. Na razie jednak, jak pisze Reuters, nowe władze bardzo skrótowo zarysowały swoje plany gospodarcze.

* [ Węgierski rząd będzie miał ośmiu ministrów ]( http://news.money.pl/artykul/wegierski;rzad;bedzie;mial;osmiu;ministrow,201,0,616393.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: węgry, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz