Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wejście Chorwacji do Unii Europejskiej. Będą głosować

0
Podziel się:

Ratyfikowanie przez Polskę traktatu o przystąpieniu Chorwacji do UE było tematem rozmów prezydentów obu krajów Bronisława Komorowskiego i Ivo Josipovicia

Wejście Chorwacji do Unii Europejskiej. Będą głosować
(eecpoland.eu)

Ratyfikowanie przez Polskę traktatu o przystąpieniu Chorwacji do UE było tematem rozmów prezydentów obu krajów Bronisława Komorowskiego i Ivo Josipovicia dzisiaj podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Josipović deklarował, że Zagrzeb upatruje w Warszawie partnera w UE.

Podczas oświadczenia dla prasy Komorowski zwracał uwagę na rolę Polski w procesie poszerzania UE o Chorwację. Przypomniał, że w czasie polskiej prezydencji podpisywany był traktat akcesyjny Unii z tym krajem, a w tej chwili trwa proces jego ratyfikacji w poszczególnych państwach.

_ - Jestem przekonany, że w najbliższym czasie będę miał wielką satysfakcję, aby po uzyskaniu zgody polskiego parlamentu złożyć podpis pod aktem kończącym proces ratyfikacji w Polsce _ - oświadczył.

Komorowski poinformował też, że otrzymał zaproszenie do odwiedzenia Chorwacji. _ - To będzie okazja do podkreślenia tych naturalnych - wynikających z historii, z podobieństwa mentalnego, z podobnych doświadczeń - relacji polsko-chorwackich _ - zaznaczył. Dodał, że jeśli będzie miał okazję być w Chorwacji niedługo, to będzie jednym z ponad pół miliona Polaków, którzy w tym roku odwiedzili ten kraj.

Josipović zapewniał, że dla Chorwacji Polska jest bardzo ważna. _ - Doceniamy pomoc i przyjaźń, którą nam przekazała Polska. Wasz kraj ma dla nas duże znaczenie. Duże znaczenie będzie dla nas miało ratyfikowanie traktatu o przystąpieniu Chorwacji do UE przez Polskę _ - wskazywał.

Zapowiedział, że kiedy Chorwacja zostanie pełnoprawnym członkiem Unii, w Polsce będzie upatrywała swojego przyjaciela i partnera._ - Jesteśmy świadomi wyzwań, które stoją przed UE i jej państwami członkowskimi. Przed nami reformy, które muszą być przeprowadzane zarówno w UE, jak i w krajach członkowskich _ - powiedział.

Tryb, w jakim Polska ma ratyfikować traktat akcesyjny Chorwacji, wywołuje spory między PiS a resztą partii parlamentarnych. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego chciało bowiem, by ustawa ratyfikacyjna została przyjęta większością 2/3 głosów, tymczasem rząd proponuje przyjęcie jej zwykłą większością.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/164/m101284.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chorwacja;prezydent;apeluje;o;szacunek,28,0,1137436.html) *Wygrali wojnę, ale zostały im jeszcze bitwy * Szef państwa wypowiedział się przy okazji obchodów 17. rocznicy operacji Burza, która praktycznie zakończyła konflikt w Chorwacji. W zeszłym tygodniu głosowanie w tej sprawie miało się odbyć w Sejmie, jednak marszałek Ewa Kopacz poinformowała, że punkt ten zdjęto z porządku obrad i będzie on procedowany w połowie września.

Sejmowe komisje spraw zagranicznych oraz ds. UE pozytywnie zaopiniowały rządowy projekt ustawy o ratyfikacji Traktatu między krajami Unii a Republiką Chorwacji dotyczący przystąpienia tego państwa do Wspólnoty w lipcu. PiS przekonuje, że ratyfikacja powinna przebiegać zgodnie z art. 90 konstytucji (większością 2/3 głosów), bo przyjęcie nowego kraju do wspólnoty zmienia siłę i pozycję Polski w UE.

Natomiast zdaniem rządu i posłów PO wystarczający do ratyfikacji traktatu akcesyjnego Chorwacji jest uproszczony tryb opisany w art. 89 ustawy zasadniczej. Przewiduje on, że aktu ratyfikacji dokonuje prezydent, a parlament przyjmuje jedynie zwykłą większością ustawę, która mu na to zezwala.

Kopacz poinformowała, że w posiadaniu Kancelarii Sejmu są cztery opinie dotyczące trybu ratyfikacji traktatu akcesyjnego - trzy, które mówią, że wystarczy ją rozpatrywać w trybie art. 89 konstytucji i jedna, zgodnie z którą należy kwestią tą zająć się w trybie art. 90 konstytucji. Zgodnie z prawem unijnym na rozszerzenie UE musi się zgodzić m.in. każde z państw członkowskich. Stąd ratyfikacją traktatu akcesyjnego Chorwacji zajmuje się polski Sejm.

Czytaj więcej w Money.pl
Jutro podpiszą traktat akcesyjny z Unią Kraj wejdzie do wspólnoty 1 lipca 2013 r., o ile Chorwaci powiedzą tak w referendum. Chorwacja bierze dziś udział w unijnym szczycie jako obserwator.
Chorwacja o krok od UE. Tusk przywiózł traktat Premier Polski pojechał do Zagrzebia osobiście przekazać dokument akcesyjny Chorwatom.
Nowy kraj w Unii. Już wiadomo kiedy Traktat akcesyjny z Chorwacją zostanie podpisany w grudniu, a kraj ten wejdzie do Unii Europejskiej 1 lipca 2013 r. po zakończeniu procesu ratyfikacji we wszystkich krajach członkowskich UE oraz w Zagrzebiu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)