Notowania

Coraz mniej Polaków wybiera Wielką Brytanię. Wraca jednak też niewielu

Polacy na Wyspach dokładają do tamtejszej gospodarki średnio 7 mld funtów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Polacy na Wyspach dokładają do tamtejszej gospodarki średnio 7 mld funtów.

Coraz mniej obywateli Unii przyjeżdża do Wielkiej Brytanii za pracą, jednocześnie liczba opuszczających Wyspy wzrasta – wynika z najnowszych danych brytyjskiego urzędu statystycznego. Jednak wśród polskiej emigracji liczba powrotów jest wciąż niewielka.

Polaków nie odstraszył Brexit, nie zachęciły również rządowe programy: 500+, mieszkanie+, czy nawet rosnąca liczba miejsc pracy w kraju i spadające bezrobocie.

Brytyjski Urząd Statystyki Krajowej (ONS) szacuje, że liczba pracowników z krajów przyjętych po 2004 roku (grupa EU8), w więc w tym i z Polski, zmalała o około 53 tys. Jest nie nieznaczący statystycznie ubytek. Potwierdza to, że niewielu z naszych rodaków decyduje się na opuszczenie Wysp.

Polacy na Wyspach wciąż stanowią drugą po obywatelach Rumunii grupę imigrantów. Według najnowszych danych ONS, w ostatnim roku numer ubezpieczenia społecznego NIN uzyskało około 62 tys naszych obywateli. To mniej niż przed rokiem o 34 proc.

*Liczba zarejestrowanych na Wyspach Brytyjskich obcokrajowców (dane w tys.) oraz zmiana od ubiegłego roku. *

Źródło: ons.gov.uk

Mimo tego wciąż nasza praca jest tam ceniona. Przypomnijmy, że wg szacunków Instytutu Sobieskiego, rocznie Polacy na Wyspach dokładają do tamtejszej gospodarki średnio 7 mld funtów. To odpowiada około 0,3 proc. rocznego PKB Wielkiej Brytanii.

Razem z innymi krajami grupy UE8 zatrudnionych było tam 961 tys. obywateli Europy Środkowo-Wschodniej. W sumie na Wyspach pracuje 2,3 mln obywateli Wspólnoty.

Widmo Brexitu jednak ma swoje skutki. Coraz mniej Europejczyków wybiera również Wielką Brytanię na miejsce do życia i pracy.

Czy polskie firmy dostaną odszkodowania za Brexit?

Z wrześniowych danych (wówczas kończy okres rozliczeniowy w Wielkiej Brytanii) wynika, że za pracą do Zjednoczonego Królestwa przybyło 248 tys. obywateli UE. To o 45 tys. mniej niż w rok wcześniej.

Tagi: brexit, wielka brytania, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-02-2018

gośćLepiej żyć za 2000 Pln czy 2000 Eur ? I tu jest cała odpowiedź. W polsce ceny też są tak naprawdę w Eur ( przeliczone, z dodatkiem VAT i cła ) ale … Czytaj całość

23-02-2018

sdfhCzysta Propaganda, kto chce do tego Kraju wracac

22-02-2018

wiolaWolą uciec do Szkocji niż wracać do Polski

Rozwiń komentarze (52)