Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

WAŻNE:
Zarobki w Polsce rozczarowały. GUS podał dane

Coraz mniej Polaków wybiera Wielką Brytanię. Wraca jednak też niewielu

Coraz mniej Polaków wybiera Wielką Brytanię. Wraca jednak też niewielu

Polacy na Wyspach dokładają do tamtejszej gospodarki średnio 7 mld funtów. Fot. East News
Polacy na Wyspach dokładają do tamtejszej gospodarki średnio 7 mld funtów.
Coraz mniej obywateli Unii przyjeżdża do Wielkiej Brytanii za pracą, jednocześnie liczba opuszczających Wyspy wzrasta – wynika z najnowszych danych brytyjskiego urzędu statystycznego. Jednak wśród polskiej emigracji liczba powrotów jest wciąż niewielka.

Polaków nie odstraszył Brexit, nie zachęciły również rządowe programy: 500+, mieszkanie+, czy nawet rosnąca liczba miejsc pracy w kraju i spadające bezrobocie.

Brytyjski Urząd Statystyki Krajowej (ONS) szacuje, że liczba pracowników z krajów przyjętych po 2004 roku (grupa EU8), w więc w tym i z Polski, zmalała o około 53 tys. Jest nie nieznaczący statystycznie ubytek. Potwierdza to, że niewielu z naszych rodaków decyduje się na opuszczenie Wysp.

Polacy na Wyspach wciąż stanowią drugą po obywatelach Rumunii grupę imigrantów. Według najnowszych danych ONS, w ostatnim roku numer ubezpieczenia społecznego NIN uzyskało około 62 tys naszych obywateli. To mniej niż przed rokiem o 34 proc.

Liczba zarejestrowanych na Wyspach Brytyjskich obcokrajowców (dane w tys.) oraz zmiana od ubiegłego roku.


Źródło: ons.gov.uk

Mimo tego wciąż nasza praca jest tam ceniona. Przypomnijmy, że wg szacunków Instytutu Sobieskiego, rocznie Polacy na Wyspach dokładają do tamtejszej gospodarki średnio 7 mld funtów. To odpowiada około 0,3 proc. rocznego PKB Wielkiej Brytanii.

Razem z innymi krajami grupy UE8 zatrudnionych było tam 961 tys. obywateli Europy Środkowo-Wschodniej. W sumie na Wyspach pracuje 2,3 mln obywateli Wspólnoty.

Widmo Brexitu jednak ma swoje skutki. Coraz mniej Europejczyków wybiera również Wielką Brytanię na miejsce do życia i pracy.

Czy polskie firmy dostaną odszkodowania za Brexit?

 

 

Z wrześniowych danych (wówczas kończy okres rozliczeniowy w Wielkiej Brytanii) wynika, że za pracą do Zjednoczonego Królestwa przybyło 248 tys. obywateli UE. To o 45 tys. mniej niż w rok wcześniej.

Czytaj także
Polecane galerie
Jot
2018-02-25 11:37
Do jakiego kraju Rzadzonego przez grupę fanatyków którzy rządzą nakazami i zakazami Swój naród podzielili na sorty i własny naród upodlaja A ministrowie realizują swoje niespełnione mrzonki z dziecinstwa Tak jak macierewicz który rozwalił POLSKIE WOJSKO HAŃBA
wiola
2018-02-24 20:16
uciekają do Szkocji
zeta
2018-02-24 20:14
i bardzo dobrze nie wracajcie do tego syfuuuu tfujjj
Pokaż wszystkie komentarze (52)