Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE:
Dane GUS o PKB. Spowolnienie w gospodarce

Coraz mniej Polaków wybiera Wielką Brytanię. Wraca jednak też niewielu

Coraz mniej Polaków wybiera Wielką Brytanię. Wraca jednak też niewielu

Polacy na Wyspach dokładają do tamtejszej gospodarki średnio 7 mld funtów. Fot. East News
Polacy na Wyspach dokładają do tamtejszej gospodarki średnio 7 mld funtów.
Coraz mniej obywateli Unii przyjeżdża do Wielkiej Brytanii za pracą, jednocześnie liczba opuszczających Wyspy wzrasta – wynika z najnowszych danych brytyjskiego urzędu statystycznego. Jednak wśród polskiej emigracji liczba powrotów jest wciąż niewielka.

Polaków nie odstraszył Brexit, nie zachęciły również rządowe programy: 500+, mieszkanie+, czy nawet rosnąca liczba miejsc pracy w kraju i spadające bezrobocie.

Brytyjski Urząd Statystyki Krajowej (ONS) szacuje, że liczba pracowników z krajów przyjętych po 2004 roku (grupa EU8), w więc w tym i z Polski, zmalała o około 53 tys. Jest nie nieznaczący statystycznie ubytek. Potwierdza to, że niewielu z naszych rodaków decyduje się na opuszczenie Wysp.

Polacy na Wyspach wciąż stanowią drugą po obywatelach Rumunii grupę imigrantów. Według najnowszych danych ONS, w ostatnim roku numer ubezpieczenia społecznego NIN uzyskało około 62 tys naszych obywateli. To mniej niż przed rokiem o 34 proc.

Liczba zarejestrowanych na Wyspach Brytyjskich obcokrajowców (dane w tys.) oraz zmiana od ubiegłego roku.


Źródło: ons.gov.uk

Mimo tego wciąż nasza praca jest tam ceniona. Przypomnijmy, że wg szacunków Instytutu Sobieskiego, rocznie Polacy na Wyspach dokładają do tamtejszej gospodarki średnio 7 mld funtów. To odpowiada około 0,3 proc. rocznego PKB Wielkiej Brytanii.

Razem z innymi krajami grupy UE8 zatrudnionych było tam 961 tys. obywateli Europy Środkowo-Wschodniej. W sumie na Wyspach pracuje 2,3 mln obywateli Wspólnoty.

Widmo Brexitu jednak ma swoje skutki. Coraz mniej Europejczyków wybiera również Wielką Brytanię na miejsce do życia i pracy.

Czy polskie firmy dostaną odszkodowania za Brexit?

 

 

Z wrześniowych danych (wówczas kończy okres rozliczeniowy w Wielkiej Brytanii) wynika, że za pracą do Zjednoczonego Królestwa przybyło 248 tys. obywateli UE. To o 45 tys. mniej niż w rok wcześniej.

Czytaj także
Polecane galerie
Jot
2018-02-25 11:37
Do jakiego kraju Rzadzonego przez grupę fanatyków którzy rządzą nakazami i zakazami Swój naród podzielili na sorty i własny naród upodlaja A ministrowie realizują swoje niespełnione mrzonki z dziecinstwa Tak jak macierewicz który rozwalił POLSKIE WOJSKO HAŃBA
wiola
2018-02-24 20:16
uciekają do Szkocji
zeta
2018-02-24 20:14
i bardzo dobrze nie wracajcie do tego syfuuuu tfujjj
Pokaż wszystkie komentarze (52)