Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Bezrobocie będzie spadać. Zatrudniają głównie duże firmy

16
Podziel się:

Małe i średnie firmy mogą zwalniać, ale w mniejszym stopniu.

Powiatowe urzędy pracy są coraz częściej wybieraną metodą pośrednictwa w zatrudnieniu.
Powiatowe urzędy pracy są coraz częściej wybieraną metodą pośrednictwa w zatrudnieniu. (ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER)

Bezrobocie w Polsce jest rekordowo niskie i niemal wszystkie wskaźniki sugerują dalszą poprawę sytuacji na rynku pracy. Pracowników szukają głównie duże przedsiębiorstwa. Małe i średnie firmy mogą zwalniać, ale w mniejszym stopniu.

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia, odnotował spadek w styczniu - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Analitycy podkreślają, że tempo spadku ponownie przybrało na sile.

Siedem składowych wskaźnika działa w kierunku spadku stopy bezrobocia, a jedna (średni tygodniowy czas pracy) działa dodatnio na zmiany wartości WRP.

"W Polsce mamy do czynienia z rekordowo niską stopą bezrobocia, ale towarzyszy jej stosunkowo niski wskaźnik zatrudnienia i niska aktywność zawodowa. Oznacza to, że występują jeszcze dość duże rezerwy siły roboczej wśród osób biernych zawodowo, a punkt ciężkości polityki powinien się przesunąć w kierunku aktywizacji tychże osób" - czytamy w raporcie.

Analiza wskazuje, że powiatowe urzędy pracy są coraz częściej wybieraną metodą pośrednictwa pracy, co wynika głównie z trudności w pozyskiwaniu pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. I choć według powszechnej opinii nie są one najefektywniejszym źródłem rekrutacji, to przy obecnym braku rąk do pracy, pracodawcy częściej korzystają z ich pośrednictwa, mimo że znaczna część osób zarejestrowanych w PUP-ach charakteryzuje się niskim poziomem doświadczenia i umiejętności, a pracodawcy na ogół kierują tam oferty pracy gorzej płatnej.

Zobacz także: Praca szuka człowieka. Młodzi od pracy oczekują czegoś innego, niż ich rodzice

Eksperci BIEC zauważają, że chętniej przyjmują do pracy duże firmy. Małe częściej mówią o zwolnieniach.

"Choć w ogólnym rozrachunku ponownie przeważyła liczba przedsiębiorstw prognozujących wzrost liczby pracowników, nad tymi zapowiadającymi głównie zwolnienia, to w ujęciu wielkościowym jedynie duże przedsiębiorstwa zapowiadają wzrost liczby pracowników, natomiast średnie i małe firmy zapowiadają zmniejszenie liczby pracowników" - czytamy w raporcie.

W ujęciu branżowym redukcje miejsc pracy dotyczą głównie producentów odzieży, a największe wzrosty liczby pracowników przewidywane są w przez producentów komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych.

Autorzy raportu podkreślili, że zmniejszyła się agregatowa kwota wypłacanych zasiłków dla bezrobotnych. Zmalała ostatnio o około 3 proc.

praca
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(16)
Homer
5 lata temu
To prawda, w mojej firmie (500 osób) jest cała tablica ofert pracy. Raczej ponad 3tys na rękę co najmniej. Na Podkarpaciu.
Pracownik
5 lata temu
Skanska zwolni teraz 2500 pracowników więc będzie trochę ludzi do pracy.
jaś
5 lata temu
Pracowałem w "dużej korporacji" na stanowisku związanym z obsługą klienta oraz sprzedażą. Po roku pracy wypaliłem się oraz rozwinęła się depresja. Codzienny mobbing, gnojenie pracowników dlaczego nie wcisnęli więcej umów klientom, wydzwanianie po pracy raportowanie sprzedaży co 3 godziny dziennie, codziennie rano tłumaczenie się pod białą tablicą dlaczego tak mało i co zrobię żeby było lepiej ... Pensja ??? szkoda gadać podstawa 1900 zł na rękę i ewentualna premia około 600 zł ... Pewnego dnia nie wytrzymałem i rzuciłem to wszystko wyjechałem za granicę teraz oddycham z ulgą mam pracę w miłej atmosferze robię swoje i nikt mnie nie terroryzuje a zarobki nieporównywalnie wyższe i mimo iż koszty życia są większe niż w Polsce to żyje mi się o wiele lepiej . Może gdybym był programistą albo innym cenionym specjalistą to zostałbym w Polsce ale niestety nie jestem i nigdy nie wrócę do kraju .... pozdrawiam !
Czas prawdy
5 lata temu
2 miliony Ukraińców z których do prawdziwej pracy nadaje się ledwie 300000, zaniża istotne wskaźniki...
kris
5 lata temu
głupoty piszą jakich świat nie widział duże firmy hahahaha a płaca za 8 zł za godz, a małe firmy na umowe śmieciową albo na czarno , spada wam bezrobocie chyba na kartce