Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Wielki kryzys wciąż groźny. Dekadę po upadku Lehman Brothers bankowcy znów ostrzegają

18
Podziel się:

Świat jeszcze nigdy nie był tak zadłużony, jak dziś. I ten fakt stanowi obecnie największe zagrożenie dla stabilności finansowej świata. Kolejny wielki kryzysy jest bardzo realny. Możliwość reakcji – niewielka.

W sobotę przypada 10 rocznica upadku banku Lehman Brothers.
W sobotę przypada 10 rocznica upadku banku Lehman Brothers. (AFP/EAST NEWS)

Świat jeszcze nigdy nie był tak zadłużony, jak dziś. I ten fakt stanowi obecnie największe zagrożenie dla stabilności finansowej świata. Kolejny wielki kryzysy jest bardzo realny. Możliwość reakcji – niewielka.

240 bln dolarów, czyli blisko 320 proc. światowego PKB to suma globalnego zadłużenia – pisze "Rzeczpospolita". Składają się na niego wierzytelności rządów, firm, a także gospodarstw domowych. Świat tonie w długach. Na tak wielkim minusie nigdy w historii się nie znał - alarmuje Instytut Finansów międzynarodowych.

Dla porównania, u progu wybuchu wielkiego kryzysu, który zapoczątkował we wrześniu 2008 r upadek Lehman Brothers, światowe zadłużenie było znacznie niższe. Wynosiło wówczas 280 proc. PKB.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy rosnące zadłużenia uznał za główne zagrożenie dla świata. W połączeniu z wzrastającymi globalnymi cenami nieruchomości może stać się punktem zapalnym dla uśpionej od lat inflacji – pisze "Rzeczpospolita".

Zobacz także: Kryzys gospodarczy. Szykuje się powtórka z rozrywki:

Widmo kolejnego kryzysu jest bardzo realne. Pewnym jest, że nie będzie on taki, jakim go poznaliśmy przed dekadą. Niemniej świat ma niewielkie możliwości reakcji. Stopy procentowe są na bardzo niskich poziomach, a zadłużenie wysokie. Na politykę luzowania, gdyby zaszła potrzeba pobudzenia gospodarki brakuje miejsca.

To, że kryzys nadejdzie to niemal pewne, istotne jest pytanie - kiedy? Jak informowaliśmy w money.pl, aż 77 proc. szefów placówek bankowych boi się wybuchu kryzysu w Unii Europejskiej już w najbliższych pięciu latach. 45 proc. uważa to zagrożenie za realne, a co trzeci jest jego pewien.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(18)
Rob
5 lata temu
Pytanie brzmi nie tylko U KOGO wszyscy są zadłużeni, ale przede wszystkim SKĄD ON MIAŁ PIENIĄDZE - creacio ex nihilo
Rob
5 lata temu
240 bilionów dolarów czyli 320% światowego PKB i na dodatek jeszcze WSZYSCY są zadłużeni - NO TO CIEKAWE U KOGO
marsnapada2
5 lata temu
boja się bankowcy bo wiedzą dobrze co znów namieszali. I nas powoli szykują na dramat
Patrycja zwol...
5 lata temu
System monetarny jest z góry skazany na fiasko. Kilka grubych tłustych rybek się bogaci a reszta zdycha z głodu. Warto posłuchać Jonathana Fresco i zrezygnować z systemu monetarnego
Rotschild Jac...
5 lata temu
tylko komu caly świat jest winien ?