Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

"Wall Street Journal" o wizycie Merkel w Polsce. "Potrzebny jest reset w relacjach z Unią"

24
Podziel się

Wizyta Angeli Merkel w Polsce to bardzo ważne wydarzenie tak dla Polski, jak i całej Europy - pisze "Wall Street Journal"

"Wall Street Journal" o wizycie Merkel w Polsce. "Potrzebny jest reset w relacjach z Unią"
(ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)
bCYmCdDV

. Zdaniem amerykańskiego dziennika, Polska pod rządami PiS była "cierniem" dla Unii Europejskiej. Teraz może się to szybko zmienić. Zdaniem Amerykanów, pora bowiem "przeprosić" się z Brukselą w obawie przed Donaldem Trumpem i jego pomysłem na zbliżenie się do Rosji.

"WSJ" przypomina, że partia rządząca od początku przyjęła "znacznie bardziej konfrontacyjny" kurs niż jej poprzednicy. I wymienia chociażby brak zgody na obowiązkowy przydział imigrantów do krajów członkowskich czy dyskusje na temat praworządności w kontekście reformy Trybunału Konstytucyjnego.

"Polska ma teraz bardzo dobre powody, by zbudować relacje z Unią na nowo" - czytamy w dzienniku. Zdaniem Amerykanów przyczyną mogą być obawy o bezpieczeństwo, powodowane zbliżeniem relacji USA i Rosji, głównie za sprawą Donalda Trumpa.

bCYmCdDX

To może doprowadzić nie tylko do dalszych niepokojów na Ukrainie, ale wręcz przeniesienia podobnych niepokojów na Białoruś, a więc kolejnego z najbliższych sąsiadów Polski. To oznacza dalszą destabilizację w regionie.

A Polska sama nie ma zbyt wielu kart przetargowych do tego, by przeciągnąć Trumpa na swoja stronę. Znacznie silniejszą pozycję ma cała Unia, więc jak pisze "WSJ", to w naszym interesie leży naprawa stosunków z Brukselą.

Kolejnym powodem jest ekonomia. Amerykanie wskazują bowiem, że wydatki społeczne (mowa tu chociażby o "125 dolarach na dziecko", czyli naszym 500+) czy obniżenie wieku emerytalnego, odbiło się również na "znacznym spowolnieniu gospodarczym" i spadku inwestycji. Autor artykułu pisze, że bez inwestorów zagranicznych ciężko będzie zrealizować "ambitny plan wicepremiera Mateusza Morawieckiego".

Dlatego wizyta Angeli Merkel może być dobrym pretekstem do rozpoczęcia "resetu" relacji na linii Polska-Unia Europejska. "WSJ" wskazuje, że Niemcy są największym zagranicznym inwestorem w Polsce i jej kluczowym partnerem. Bez zachodnich sąsiadów będzie też trudno wypracować w Unii twarde stanowisko przeciwko planom Putina, który chciałby rewizji europejskich granic.

bCYmCdEd

Jest tylko jeden problem - rząd PiS nie zamierza się wycofywać ze sprzeciwu dla przymusowego rozdzielenia uchodźców ani z kontrowersyjnej reformy Trybunału Konstytucyjnego. Może więc liczyć na to, że kanclerz Niemiec uzna, że w tej chwili ważniejsze jest jednak danie odporu Putinowi. "Pytanie jednak, czy pozostali członkowie Unii też tak stwierdzą" - kończy "Wall Street Journal".

Angela Merkel ma przyjechać do Warszawy we wtorek, 7 lutego. Oprócz spotkania z premier Beatą Szydło, ma się ona również spotkać z liderami opozycji.

bCYmCdEy
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(24)
Hank
4 lata temu
Polska potrzebuje silnego,własnego przemysłu i silnej armii.Tylko tacy się liczą.
Ełropejczyk
4 lata temu
Program 500+ do likwidacji. POlskie dzieci mają szczaw i mirabelki. To bardzo zdrowe pokarmy. A, piniendze z 500+, to patologia wydaje na alkohol, Dlatego trzeba zakazać wypłat. Zaoszczędzone tym sposobem piniendze należy przeznaczyć na dokończenie reprywatyzacji nieruchomości w naszej stolycy, Warszawie. Pani Prezydent Warszawy wie doskonale jak należy je wykorzystać z pożytkiem dla tych , którym się należą.
JJ
4 lata temu
CO ZA BREDNIE
bCYmCdEz
fasfasf
4 lata temu
Aby było bardziej obiektywnie mogli dodać że Niemcy sprzedają wiecej do Polski niż do Rosji i to Niemcy powinni zabiegać o to aby w dalszym ciągu tak duzo sprzedawali swoich towarów. Niech nie robią z nas biedaków bo dla nich jestesmy duzym rynkiem zbytu i jak widać rynkiem wiekszym niz Rosja. WSJ jest niedoinformowana o tym jak jest świat zbudowany.
#GermanDeathC...
4 lata temu
był brexit, czy unia się czegoś nauczyła - nie sądze, wp to ministerstwo propagandy
Najnowsze komentarze (24)
jkk
4 lata temu
tego sie nie da czytac
Lola
4 lata temu
Niemożliwe, PiS ma dogadywać sie z Merkel? Nie mogę przestać sie śmiać, może jeszcze flagi unijne przywrócą
Ander
4 lata temu
Wizja Trampa w lewackim wydaniu, szkoda słów!
Krzycho
4 lata temu
Unia to słoń na glinianych nogach. Brytyjczycy pierwsi się zorientowali że więcej szjody niż pożytku przynosi. My też już więcej wplacamy niż otrzymujemy więc Unia musi zacząć traktować nas partnersko a nie jak tuska chłopca merkel na posyłki.
Bibi
4 lata temu
Wszysykich juz obrazili ciekawe jakie brednie znowu wyglosi jutro sekciara szydlosc
Otóż
4 lata temu
Bzdura ! Nie potrzebujemy Niemców do niczego .
henry
4 lata temu
ue to bezzębny krokodyl któy nic nie może oprócz oczywiście wynaradawiania i niszczenia ogpsodarke krajów które do niego należą jak ktoś liczy ze nie niemcy np czy francuzi czy belgowie bedą bronić naszych granic czy naszej gospodarki to jest po prostu głupi. Po co PIS przyjmuje Merkel, niemcy maja nóz na gardle który sami sobie przylożyli wiec szukaja pomocy
Hank
4 lata temu
Polska potrzebuje silnego,własnego przemysłu i silnej armii.Tylko tacy się liczą.
bCYmCdEr
JJ
4 lata temu
CO ZA BREDNIE
Hana
4 lata temu
Jaka jest róznica między V Kolumną a Targowicą?Taka jak między PO a krzykaczami Swetru.
Ryszard
4 lata temu
towarowy polskiego eksportu w 60% jest związany z gospodarką niemiecką. Jeśli PiS tego nie widzi,to braknie mu kasy nawet na 500 plus -jak mówił klasyk z .
MOCHER
4 lata temu
WITAMY SERDECZNIE PANI KANCLERZ.......INTERESY INTERESAMI ....A POLSKA GOŚCINNOŚĆ SWOJĄ DROGA....
Fred
4 lata temu
A mówiłem że to siostry tylko Tusk do nich nie pasuje.
ed
4 lata temu
Lepiej niech zresetuje to muzułmańskie bydło.. zaprosiła to niech gości.