Notowania

tunel
19.05.2009 07:03

Włochy i Austria zbudują transalpejski tunel

Koszty budowy kolejowego tunelu długości 55 km to 8 mld euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP / EPA)

*Włochy i Austria wybudują tunel kolejowy pod przełęczą Brenner w Alpach. Wstępne porozumienie w tej sprawie podpisali ministrowie transportu Włoch i Austrii - Altero Matteoli i Doris Bures. *

Porozumienie przewiduje, że prace nad tunelem rozpoczną się w 2014 roku, a budowa zostanie ukończona w 2022 roku.

Dokument podpisali również europejski komisarz ds. transportu Antonio Tajani, niemiecki minister transportu Wolfgang Tiefensee oraz szefowie kolei włoskich, austriackich i niemieckich.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Tunel pod Mont Blanc zablokowany ]( http://news.money.pl/artykul/tunel;pod;mont;blanc;zablokowany,252,0,334844.html )
* [ Abramowicz będzie wiercić tunele ]( http://manager.money.pl/news/artykul/abramowicz;bedzie;wiercic;tunele,239,0,331247.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Porozumienie przewiduje utworzenie konsorcjum Brenner Corridor Platform (BCP), odpowiedzialnego za koordynację prac. W jego skład wejdą przedstawiciele trzech krajów, administratorzy kolei tych państw i Komisja Europejska - wynika z komunikatu.

Koszty budowy kolejowego tunelu długości 55 km, który połączy Innsbruck w Austrii z Franzensfeste we Włoszech oszacowano na 8 mld euro. Tunel sfinansują Włochy, Austria i Unia Europejska.

Niemcy natomiast zaangażowały się na swoim terytorium w budowę infrastruktury niezbędnej do połączenia budowanego tunelu z Monachium.

Strona włoska rok temu rozpoczęła już drążenie tunelu _ eksploracyjnego _, aby zbadać warunki geologiczne.

Nowy tunel pod przełęczą Brenner, leżącą na wysokości 1370 m n.p.m., ma rozładować tłok na ważnej trasie alpejskiej północ- południe. Jest to jedno z najambitniejszych przedsięwzięć w infrastrukturę w całej Europie.

Na 55-kilometrowy tunel mają składać się dwa tunele jednotorowe oraz położony 12 metrów niżej tunel drenażowy.

Tagi: tunel, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz