Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Włochy i Belgia też zagrożone kryzysem?

0
Podziel się:

- Plajta może uderzyć w Portugalię i Irlandię, a potem także w wysoko zadłużone Belgię i Włochy, jeszcze przed Hiszpanią - ostrzega premier Luksemburga.

Włochy i Belgia też zagrożone kryzysem?
(ec.europa.eu)
bFeNhdhh

Premier Luksemburga i szef eurogrupy Jean-Claude Juncker ostrzegł w rozmowie z niemieckim dziennikiem _ Sueddeutsche Zeitung _, że kryzys zadłużenia w strefie euro może rozszerzyć się na Włochy i Belgię.

Zdaniem Junckera, proponowany udział prywatnego sektora finansowego wratowaniu Grecji może w najgorszym wypadku doprowadzić do tego, że agencje ratingowe uznają Grecję za niewypłacalną, co będzie mieć skrajne konsekwencje dla państw wspólnej waluty.

_ - Plajta może uderzyć w Portugalię i Irlandię, a potem także w wysoko zadłużone Belgię i Włoch, jeszcze przed Hiszpanią _ - ocenił Juncker. _ Igramy z ogniem _ - ostrzegł.

bFeNhdhj

W piątek w Berlinie kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy opowiedzieli się za udziałem prywatnych wierzycieli w nowym programie pomocowym dla Aten, jednak na zasadzie dobrowolności.

Porozumienie Francji i Niemiec ma otworzyć drogę do kompromisu w sprawie nowej pomocy dla Aten, która ma być omawiana podczas spotkania ministrów finansów strefy euro w niedzielę wieczorem w Luksemburgu albo na kolejnym ich spotkaniu 11 lipca, o czym mówiła w czwartek Komisja Europejska.

Szacuje się, że Grecja może potrzebować dodatkowo 90 mld euro kredytów i poręczeń do połowy 2014 r. Pierwszy pakiet ratunkowy wart 110 mld euro, przyznany Grecji w zeszłym roku przez kraje strefy euro oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy, okazuje się niewystarczający, by Grecja mogła spłacać długi.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t91225.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/prywatni;inwestorzy;uratuja;grecje,222,0,850654.html) Prywatni inwestorzy uratują Grecję? Rehn: Unia Europejska bliska jest przyjęcia niemieckich propozycji zamiany greckich obligacji na nowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/52/t141108.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;bedzie;oszczedzac;planuja;jak,49,0,846129.html) Grecja będzie oszczędzać. Planują jak Przyjęcie planu oszczędnościowego jest warunkiem nowej pomocy międzynarodowej dla Grecji.
bFeNhdhK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)