Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Włochy i Hiszpania nie zostaną same. Eurogrupa zapowiada pomoc

0
Podziel się:

Ministrowie finansów strefy euro zapowiedzieli, że są gotowi uelastycznić istniejący fundusz ratunkowy.

Włochy i Hiszpania nie zostaną same. Eurogrupa zapowiada pomoc
(Psdphotography/iStockphoto)
bEStUhWZ

Ministrowie finansów strefy euro zapowiedzieli, że są gotowi uelastycznić istniejący fundusz ratunkowy, aby lepiej wspierać kraje dotknięte kryzysem i w ten sposób zapobiec rozprzestrzenieniu się go na większe gospodarki, takie jak Włochy i Hiszpania.

Chodzi przede wszystkim o przedłużenie terminu zapadalności pożyczek ratunkowych i obniżenie odsetek - powiedział wczoraj przewodniczący eurogrupy Jean-Claude Juncker po ponadośmiogodzinnym spotkaniu.

Komisarz Unii Europejskiej do spraw walutowych Olli Rehn nie wykluczył, że Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej (EFSF) mógłby w przyszłości skupować obligacje rządowe od prywatnych wierzycieli lub też umożliwiać zadłużonym państwom skup własnych obligacji.

bEStUhXb

Rynki finansowe obawiają się, że Włochy i Hiszpania mogą się dostać w spiralę zadłużenia, która dotknęła wcześniej Grecję, Portugalię i Irlandię, i że pomoc, jakiej udzieliły UE i MFW tym trzem państwom, nie wystarczy w przypadku dużo większych gospodarek włoskiej i hiszpańskiej.

8 lipca na rynkach nastąpiła wielka wyprzedaż włoskich obligacji i akcji włoskich banków. Włoskie media nazwały ją _ czarnym piątkiem _. W poniedziałek do rekordowo wysokiego poziomu wzrósł koszt ubezpieczenia włoskiego długu. W strefie euro Włochy mają najwyższy po Grecji odsetek długu względem PKB.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t47093.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/raporty/artykul/panika;na;rynku;wszyscy;zaplacimy;podatki;kredyty;,28,0,870684.html) Panika na rynku. Wszyscy zapłacimy: podatki, kredyty... Frank szwajcarski rekordowo drogi. Indeksy giełd osuwają się w dół. Wszystko przez obawy o wypłacalność Włoch. Nawet jeżeli premier Berlusconi poprosi o pomoc, UE nie ma 600 mld euro dla jego kraju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t84795.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wlochy;i;belgia;tez;zagrozone;kryzysem,139,0,853387.html) Włochy i Belgia też zagrożone kryzysem? -_ Plajta może uderzyć w Portugalię i Irlandię, a potem także w wysoko zadłużone Belgię i Włochy, jeszcze przed Hiszpanią _- ostrzega premier Luksemburga.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t86633.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/glupie;kryteria;z;maastricht;czas;je;zmienic,87,0,838999.html) "Głupie kryteria z Maastricht. Czas je zmienić" Znany profesor z London School of Economics i były doradca Banku Anglii krytykuje politykę krajów strefy euro
bEStUhXC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)