Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Włochy już nie zagrażają strefie euro

0
Podziel się:

Nowo powołany premier Mario Monti przeforsował we włoskim parlamencie pakiet oszczędnościowy o wartości 30 mld euro.

Włochy już nie zagrażają strefie euro
(PAP/EPA)

Rząd Włoch w krótkim czasie wprowadził nadzwyczaj ważne i imponujące reformy, które wzmocnią ten kraj - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel po spotkaniu z premierem Włoch Mario Montim w Berlinie.

Włochy wykazały się szybkością i merytorycznym podejściem przy konsolidacji budżetu i wprowadzaniu reform strukturalnych - oceniła Merkel.

Kanclerz zapowiedziała, że Niemcy są gotowe zwiększyć wpłaty na rzecz Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS), który ma wspierać państwa zagrożone kryzysem zadłużenia, jeśli uczynią tak również inne kraje. Jak podkreśla dpa, może to być ważna wiadomość dla rynków finansowych. Jak ustalili unijni przywódcy, EMS ma wejść w życie w lipcu 2012 roku, czyli prawie rok szybciej niż wcześniej planowano.

Premier Włoch powiedział z kolei, że jego kraj popiera podatek od transakcji finansowych, ale tylko pod warunkiem, że zostanie wprowadzony w całej UE, a nie tylko w 17 krajach eurolandu. _ - Jesteśmy gotowi wspierać tę inicjatywę na szczeblu europejskim _ - zaznaczył.

Podatek od transakcji finansowych (FTT) miałby obowiązywać od wszystkich transakcji, których przedmiotem są instrumenty finansowe, przeprowadzanych pomiędzy instytucjami finansowymi, jeżeli co najmniej jedna ze stron transakcji znajduje się w UE. KE liczy, że wprowadzenie FTT może przynieść około 55 mld euro rocznie.

Monti podkreślił też, że obecność Włoch w strefie euro nie grozi pozostałym państwom eurolandu rozprzestrzenieniem się kryzysu. W wywiadzie dla dziennika _ Die Welt _ szef włoskiego rządu podkreślał, że poświęcenia, na jakie zgodzili się Włosi, by walczyć z zadłużeniem kraju, nie znajdują odzwierciedlenia w nastawieniu Unii, np. w formie obniżenia stóp procentowych. Ostrzegł, że ów brak uznania może doprowadzić do antyeuropejskich nastrojów we włoskim społeczeństwie.

W grudniu nowo powołany premier Mario Monti przeforsował we włoskim parlamencie pakiet oszczędnościowy o wartości 30 mld euro, który ma pomóc zrównoważyć finanse publiczne Włoch do 2013 roku. Zadłużenie tego państwa sięga 120 procent PKB. Stan włoskich finansów poważnie zaniepokoił w minionych miesiącach partnerów ze strefy euro.

Czytaj więcej o kryzysie we Włoszech w Money.pl
Nowy premier daje przykład, jak oszczędzać Nowy premier Włoch nie przestaje zaskakiwać swoich rodaków. Mario Monti dał dziś kolejny przykład skromności i oszczędności, wracając po weekendzie z Mediolanu do stolicy pociągiem.
Merkel widzi szansę dla Włoch, ale... Wydaje się, że Włochy są na właściwej drodze, by odzyskać wiarygodność, ale czas nagli - oznajmiła niemiecka kanclerz.
Włosi nie chcą pakietów antykryzysowych Premier Włoch Mario Monti szereg liberalizacji i położenie kresu potędze korporacji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)