Notowania

strajki we włoszech
12.03.2010 19:34

Włochy strajkują w obronie miejsc pracy

Związki chcą dodatkowych osłon socjalnych i zmniejszenia obciążeń podatkowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(daniel_philpott/CC/Flickr)

*W strajku wzięło udział ok. 1 mln ludzi. Związki chcą dodatkowych osłon socjalnych także dla osób pracujących bez etatu oraz zmniejszenia obciążeń podatkowych. *

Do strajku przystąpiła część pracowników sfery budżetowej, transportu, w tym komunikacji miejskiej, urzędów administracji publicznej, służby zdrowia i oświaty, a także banków.

Nie doszło do całkowitego paraliżu, ale zanotowano poważne utrudnienia w całych Włoszech. Linie lotnicze Alitalia zredukowały liczbę lotów. Interesanci mieli duże kłopoty z załatwieniem wszelkich spraw urzędowych, długie kolejki ustawiały się do nielicznych czynnych okienek, również w bankach.

W różnych godzinach w poszczególnych miastach strajkowały załogi komunikacji miejskiej. W Mediolanie blokadę w kursowaniu autobusów, metra i tramwajów zapowiedziano na wieczór. Cztery godziny protestowali pracownicy kolei.

Zamknięte były liczne muzea, między innymi Galeria Uffizi we Florencji i Galeria Borghese w Rzymie. Skutki strajku nie ominęły także obleganej przez tysiące ludzi wystawy dzieł Caravaggia na rzymskim Kwirynale, gdzie z powodu nieobecności części personelu ustawiły się gigantyczne kolejki.

Największy chaos ogarnął jednak szkolnictwo, ponieważ do strajku przystąpiły także mniejsze nauczycielskie związki zawodowe, protestując przeciwko cięciom w nakładach na oświatę i reformie edukacji. Większość włoskich dzieci nie poszła w piątek do szkoły.

Lewicowa, związana z opozycją centrala CGIL postawiła w związku z piątkowym strajkiem szereg postulatów, domagając się dodatkowych osłon socjalnych dla kierowanych na przymusowe urlopy pracowników, a także dla osób pracujących bez etatu oraz zmniejszenia obciążeń podatkowych. Ponadto związkowcy zażądali, aby gabinet Berlusconiego nie dopuścił do zamykania przedsiębiorstw i firm oraz ucieczki zagranicznego kapitału z Włoch.

W całym kraju odbyły się demonstracje związkowców i sympatyków lewicy. Według GCIL wzięło w nich udział łącznie około miliona ludzi. Po około 40 tysięcy osób manifestowało w Rzymie, Mediolanie, Padwie i Florencji. W Neapolu odbyła się 30-tysięcznna manifestacja, a w Genui i Bolonii na ulice wyszło po około 15 tysięcy osób.

Na wiecu w Padwie szef lewicowego związku Guglielmo Epifani oświadczył: - _ Ten kraj jest cały połatany. Pracownicy są w fatalnej sytuacji,bezrobocie wzrasta, przede wszystkim w przemyśle. Rząd nie robi nic _.

Epifani przypomniał, że w ostatnim czasie we Włoszech 13 przeżywających trudności finansowe rzemieślników, drobnych przedsiębiorców i robotników popełniło samobójstwo.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Włoska prasa chwali polską gospodarkę ]( Związki chcą dodatkowych osłon socjalnych także dla osób pracujących bez etatu oraz zmniejszenia obciążeń podatkowych. )
* _ [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ ) _
* _ [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ ) _
Tagi: strajki we włoszech, włochy, strajki, rynek, pracy, szkoły, komunikacja, związkowcy, wiadomości, praca, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, czołówki, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz