Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. Europarlament krytykuje Moskwę

0
Podziel się:

W przyjętej rezolucji wyraził zaniepokojenie rosyjską ofensywą mającą na celu utworzenie korytarza lądowego prowadzącego na Krym i dalej do Naddniestrza.

Wojna na Ukrainie. Europarlament krytykuje Moskwę
(Anca Pandrea/flickr.com)

Zdaniem Brukseli Rosja prowadzi niewypowiedzianą _ hybrydową wojnę _ przeciwko Ukrainie, z wykorzystywaniem regularnego wojska i wspieraniem separatystów. W przyjętej rezolucji wyraża zaniepokojenie rosyjską ofensywą mającą na celu utworzenie _ korytarza lądowego _ prowadzącego na Krym i dalej do Naddniestrza.

Parlament zaapelował, by podpisane w Mińsku porozumienie o zawieszeniu broni zostało w dobrej wierze wprowadzone w życie. Daje bowiem szansę na rozpoczęcie prawdziwego procesu pokojowego, skuteczną kontrolę granicy ukraińskiej pod nadzorem OBWE oraz pełne i bezwarunkowe wycofanie rosyjskich oddziałów i sprzętu wojskowego.

Dotychczasowe działania przywódców rosyjskich - stwierdzili europosłowie - stanowią zagrożenie nie tylko dla jedności i niepodległości Ukrainy, ale i całego kontynentu europejskiego.

Zwrócili się do państw członkowskich o określenie wspólnych kryteriów, od których zależeć będzie uchylenie lub zaostrzenie sankcji wobec Moskwy. Podstawowym warunkiem powinno być wycofanie wojsk i wstrzymanie dostaw broni terrorystom.

Ponadto posłowie stwierdzili, że jedyną racjonalną odpowiedzią Unii na groźby Rosji jest porzucenie dotychczasowej koncepcji _ strategicznego partnerstwa _ i znalezienie innej formy współpracy.

Czytaj więcej w Money.pl
"Niesprawdzony" biały konwój pod ukraińską granicą Nikt nie sprawdzał, co przewożą samochody, bowiem obserwatorzy nie dysponują takimi uprawnieniami.
Pięć tysięcy rosyjskich żołnierzy na Ukrainie Ukraińskie władze informują, że na wschodzie Ukrainy przebywa 5 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Liczba separatystów i najemników sięga 15 tysięcy.
"Putin miał straszyć inwazją na Warszawę" Prezydent Rosji Władimir Putin miał straszyć inwazją wojskową na Warszawę czy Wilno. Tak twierdzi prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)