Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. Niemiecka prasa: Rosja prowadzi "podłą wojnę" przeciwko Ukrainie

0
Podziel się:

Największe niemieckie dzienniki bezpardonowo krytykują prezydenta Rosji Władimira Putina, zarzucając mu, że zamierza stworzyć strefę buforową, oddzielającą Rosję od demokracji i praworządności.

Wojna na Ukrainie. Niemiecka prasa: Rosja prowadzi "podłą wojnę" przeciwko Ukrainie
(PAP/EPA)

_ Świat jest świadkiem rosyjskiej interwencji _ - pisze _ Die Welt _. Rosyjskie wojsko tak jak w latach 1956, 1968, 1979 i 2008 _ narusza niepodległość innego kraju i pod byle pretekstem prowadzi podłą wojnę _.

Komentator Jacques Schuster nazywa Putina _ makiawelistycznym politykiem _, który _ z jednej strony mówi o pokoju, a równocześnie spuszcza ze smyczy ciężko uzbrojonych żołnierzy, aby zaspokoić tęsknotę za wielkorosyjską potęgą _.

Premier Jaceniuk o rosyjskich żołnierzach

Zdaniem _ Die Welt _ Rosja Putina jest nie tylko _ ostatnim mocarstwem kolonialnym, lecz także ostatnim ucieleśnieniem imperializmu na europejskim kontynencie _. Ukraińcy są najnowszymi ofiarami tej polityki, a _ Zachód się temu przygląda _ - zauważa krytycznie Schuster, zastrzegając, że wojna przeciwko mocarstwu atomowemu byłaby samobójstwem. Służalczość (wobec Rosji) nie jest jednak jego zdaniem dobrym wyjściem. Amerykanie i Europejczycy powinni odstraszać Rosję stosując środki militarne i ekonomiczne, wyznaczając _ czerwoną linię _, której Rosji nie wolno przekroczyć.

Jak pisze komentator _ Die Welt _, obecna sytuacja jest wyzwaniem dla NATO. Sojusz musi potwierdzić, że sojusznicza solidarność dotyczy wszystkich dla wszystkich - Portugalię, Polskę, Belgię i kraje bałtyckie. NATO powinno poprawić infrastrukturę we Wschodniej Europie, aby żołnierze mogli w każdej chwili przystąpić do działania - pisze _ Die Welt _, popierając polskie postulaty.

_ Zachód nie może dłużej dawać się wodzić Putinowi za nos _ - czytamy we _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _. Autor komentarza nadmienia, że prezydent Rosji nie jest zainteresowany pokojem i stabilizacją na Ukrainie. Dąży do stworzenia _ failed state _ (upadłego państwa) jako _ strefy buforowej chroniącej go przed demokracją i praworządnością _.

Celem Putina nie jest ustabilizowanie sytuacji na Ukrainie, lecz destabilizacja tego kraju. Chce w ten sposób zapobiec zbliżeniu Ukrainy do Zachodowi - tłumaczy _ FAZ _. Sojusz Północnoatlantycki nie jest dla Putina największym zagrożeniem. Władca Kremla dużo bardziej obawia się demokracji i praworządności u swoich granic, które byłyby bezpośrednim zagrożeniem dla jego władzy.

Polityka sankcji nie odwiodła Putina od _ neoimperialnej polityki _ wobec wschodniej Ukrainy - ocenia komentator. Jego zdaniem Zachodowi nie pozostaje jednak nic innego jak przejście do sankcji ekonomicznych trzeciego stopnia. _ W przeciwnym razie polityka straci swoją wiarygodność _ - ostrzega _ FAZ _. Ważne jest, by Zachód pokazał, że chroni tę część Europy, która wybrała wolność, demokrację i państwo prawa - pisze komentator _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _.

_ Rosyjska inwazja na Ukrainę zapoczątkuje zapewne zwrot w putinologii _ - przepowiada _ Sueddeutsche Zeitung _. Autor komentarza twierdzi, że zachowania Putina nie da się wyjaśnić stosując dotychczasowe teorie - jego przeszłość w KGB, trudne dzieciństwo na podwórkach Leningradu, jego osamotnienie w próbach zreformowania kraju, czy też wpływ faszyzujących teoretyków wyznających euroazjatyckie mrzonki.

Nic nie tłumaczy faktu, dlaczego Rosja anektuje połowę niepodległej republiki leżącej prze granicy z UE, podczas gdy Putin i prezydent Ukrainy Poroszenko podają sobie ręce - pisze _ SZ _.

W postsowieckim porządku Europy istniała luka - wyjaśnia komentator. Ponieważ władca Kremla dysponował gazem i ropą, a także głowicami atomowymi i poparciem społeczeństwa, mógł wyrwać sobie Ukrainę. Putin dostrzegł tę lukę" - konkluduje _ Sueddeutsche Zeitung _.

_ Volksstimme _ z Magdeburga pisze, że Putin _ bawi się Ukrainą na oczach świata w kotka i myszkę _. Jego obliczenia okazują się prawdziwe - w wojnie Ukraina pozostaje sama. _ Wschód (Ukrainy) jest stracony _ - uważa komentator, dodając, że Rosja nie da zabrać sobie tej strefy wpływów. Gdzie zakreśli Putin nowe granice? - pyta z niepokojem _ Volksstimme _.

Liczba komentatorów usiłujących tłumaczyć Putina znacznie zmalała, jednak nadal zdarzają się próby obwiniana Zachodu o błędy wobec Rosji. Putin przez lata sygnalizował, że nie będzie tolerował rozszerzania NATO na _ ukraiński ogródek przed jego domem _ - czytamy w _ Nuernberger Nachrichten _. Gdyby USA i UE podjęły wówczas próbę postawienia się w jego sytuacji, można byłoby przewidzieć konflikt i mu zapobiec - spekuluje komentator. Jak zaznacza,

Ameryka nie powinna mieć z tym kłopotu, biorąc pod uwagę, że w 1962 roku znalazła się w podobnej sytuacji, gdy na Kubie próbowano zainstalować rosyjskie rakiety. Zapowiedź zaostrzenia sankcji świadczy o bezradności i braku pomysłów kanclerz Merkel, a nie o tym, że zrozumiała, co kieruje Putinem.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)