Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wolfgang Schaeuble na stanowisku szefa eurogrupy? Premier Francji sceptyczny

0
Podziel się:

Zdaniem premiera Francji, europejskie społeczeństwa są zmęczone pozbawionym perspektyw klimatem cięć i oszczędności.

Wolfgang Schaeuble na stanowisku szefa eurogrupy? Premier Francji sceptyczny
(SALOM-GOMIS SEBASTIEN/SIPA/EAST NEWS)

W opublikowanym dziś wywiadzie francuski premier Jean-Marc Ayrault wyraził się sceptycznie o kandydaturze niemieckiego ministra finansów Wolfganga Schaeuble na szefa eurogrupy, skupiającej ministrów finansów 17 państw strefy euro. (na zdjęciu premier Francji).

Zdaniem Ayrault, europejskie społeczeństwa są zmęczone _ pozbawionym perspektyw klimatem cięć i oszczędności _, z czym kojarzony jest w Europie Schaeuble - orędownik surowej dyscypliny finansów publicznych.

W wywiadzie opublikowanym na stronach internetowych tygodnika _ L'Express _, padło pytanie, czy kandydatura Schaeublego _ jest nie do rozważenia _. Ayrault odparł na to: _ nie jesteśmy jeszcze na tym etapie, ale europejskie społeczeństwa są zmęczone pozbawionym perspektyw klimatem cięć i oszczędności _. Jego zdaniem ta polityka oszczędności przyczyniła się do wzrostu populizmów w UE w czasie kryzysu.

Wcześniej niemiecki tygodnik _ Der Spiegel _ informował, że także nowy prezydent Francji Francois Hollande jest przeciwny wyborowi Schaeublego - chyba że zrezygnowałby on z piastowania urzędu ministra finansów Niemiec. Tymczasem Schaeuble, który otwarcie mówił o swoim zainteresowaniu kierowaniem eurogrupą, zawsze podkreślał, że szef tego gremium powinien jednocześnie być ministrem finansów w swoim kraju.

Dotąd był on uważany za mocnego kandydata na następcę premiera Luksemburga Jean-Claude'a Junckera, który piastuje funkcję szefa eurogrupy od 2005 r. Jego mandat wygasa w czerwcu; nie chce się starać o kolejny i zapowiedział poparcie Schaeublego.

Kompromis w wyborze kandydata jest trudny do osiągnięcia, gdyż jest powiązany z trwającymi negocjacjami ws. innych ważnych stanowisk w UE. Chodzi m.in. o obsadę fotela prezesa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz szefa nowego stałego mechanizmu ratunkowego strefy euro EMS (Europejski Mechanizm Stabilizacyjny), który ma zacząć działać 1 lipca.

Komentatorzy spodziewają się, że Niemcy, jako największy kraj eurolandu, mają dostać jedno z tych stanowisk, i dotąd niemiecka prasa spekulowała, że będzie to najpewniej posada szefa eurogrupy dla Wolfganga Schaeuble.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe warunki pakietu dla Grecji? Nic z tego - _ Grecja musi być przygotowana na przyjęcie pomocy, która została jej zaproponowana _ - powiedział niemiecki minister finansów. _ Ci, którzy wygrają wybory, będą musieli zdecydować, czy przyjmą te warunki, czy nie _ - dodał.
Niemiec będzie kontrolował ministrów innych krajów? _ Jako niemiecki minister finansów i tak muszę być bardzo zaangażowany _ - stwierdził znany polityk.
Zabraknie pieniędzy na ratowanie Europy? Zbiera się eurogrupa. Ministrowie finansów przesądzą o...
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)