Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wolny handel z Ukrainą. Niemcy zadowolone z ustaleń

0
Podziel się:

Rząd niemiecki ogromnie się cieszy z porozumienia, przewidującego odłożenie wejścia w życie umowy o wolnym handlu między Ukrainą a Unią Europejską.

Wolny handel z Ukrainą. Niemcy zadowolone z ustaleń
(Re: Publica/CC BY 2.0/wikimedia commons)

Rząd niemiecki _ ogromnie się cieszy _ z porozumienia wypracowanego w piątek przez Brukselę, Kijów i Moskwę, przewidującego odłożenie wejścia w życie umowy o wolnym handlu między Ukrainą a Unią Europejską - oświadczył rzecznik rządu w Berlinie, Steffen Seibert.

_ - Różne strony porozumiały się w celu szerszego omówienia niepokojów i zastrzeżeń Rosji _ - dodał rzecznik występując na konferencji prasowej. Podkreślił przy tym, że _ nie przewiduje się żadnej modyfikacji podpisanej umowy _ stowarzyszeniowej UE-Ukraina, której częścią jest porozumienie handlowe.

_ - Chcemy powołać w regionie zintegrowaną przestrzeń gospodarczą _ - powiedział Seibert. _ Dla Ukrainy oznacza to możliwość gospodarczego zbliżenia z UE, jak i utrzymywania tradycyjnie ścisłych stosunków ekonomicznych z Rosją _ - dodał.

W piątek w Brukseli odbyły się trójstronne rozmowy z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej, Rosji i Ukrainy na temat konsekwencji wdrażania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina dla stosunków gospodarczych z Rosją. Miały służyć wyjaśnieniu wątpliwości Moskwy związanych z tym porozumieniem. Ostatecznie podjęto decyzję, że część handlowa umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina wejdzie w życie dopiero 31 grudnia 2015 roku.

Rosja uważa, że podpisana 27 czerwca umowa UE-Ukraina zagrozi jej interesom gospodarczym. Zapowiadała w związku z tym podjęcie działań w celu ochrony swojego rynku.

Parlament Ukrainy i Parlament Europejski mają ratyfikować umowę stowarzyszeniową UE-Ukraina jutro. Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oświadczył w niedzielę, że Kijów zacznie implementację porozumienia z UE, w tym w części dotyczącej utworzenia strefy o wolnym handlu, nazajutrz po jego ratyfikacji. Ze strony ukraińskiej piątkowe porozumienie z UE i Rosją podpisał minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin, blisko związany z prezydentem Petrem Poroszenką.

Czytaj więcej w Money.pl
Apel do państw trzecich: Nie wspierać Moskwy Unijna dyplomacja zwróciła się do państw trzecich, by nie wzmacniały współpracy z tym krajem m.in. w sferze dostaw sprzętu wojskowego.
Rosja grozi embargiem na alkohol i papierosy O wprowadzenie nowego embarga apelują deputowani z Izby Społecznej, odpowiedzialnej za kontakty władz z obywatelami.
Na Ukrainie znowu strzały. 6 osób nie żyje Według komunikatu władz Doniecka ostrzelane zostały dwie dzielnice - Kijowska i Kujbyszewska.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)