Notowania

wotum zaufania
12.12.2013 06:44

Wotum zaufania dla rządu Letty w obu izbach parlamentu

Gabinet wnioskował o to głosowanie, by potwierdzić siłę koalicji po wycofaniu się z niej partii Forza Italia Silvio Berlusconiego. Wyszedł z tego testu zwycięsko.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AGF s.r.l. / Rex Features/EAST NEWS)
Na zdj. Enrico Letta

Rozpad wielkiego ugrupowania byłego premiera, Ludu Wolności, na frakcję, która pozostała w rządzie, oraz reaktywowaną Forza Italia, nie zagroził koalicji centrolewicy i centroprawicy w niższej izbie włoskiego parlamentu. W liczącym 315 foteli Senacie wieczorem rząd Letty poparło 173 parlamentarzystów, a przeciw było 127. W 630-miejscowej Izbie Deputowanych za wotum głosowało 379 z nich, przeciw było 212 parlamentarzystów.

Przeciwko wotum była między innymi partia Berlusconiego oraz populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd._ - Proszę o udzielenie wotum zaufania na nowy początek _ - mówił w izbie niższej szef powołanego w kwietniu gabinetu. Odnosząc się do koalicyjnych sporów i podjętej wcześniej przez Berlusconiego próby wyprowadzenia z rządu całej centroprawicy, Letta wyraził nadzieję, że udzielone wotum zaufania pozwoli zostawić w tyle _ kłótnie, dyskusje, niepotrzebną szarpaninę _. Ocenił, że wyjście Forza Italia z wielkiej koalicji zagwarantuje jej większy spokój.

_ - Damy radę, a ja będę walczył jak lew _ - oświadczył Letta. Zapewnił, że nie dopuści do _ poddania się chaosowi _, tworzonemu przez przeciwników politycznych.

Przedstawiając plany na przyszły rok, prezes Rady Ministrów jako priorytet wskazał działania na rzecz ożywienia gospodarczego i wyprowadzenia kraju z głębokiej recesji. Ponadto zadeklarował wolę szybkiego uchwalenia nowej ordynacji wyborczej. Trybunał Konstytucyjny uznał niedawno, że dwa kluczowe artykuły tej dotychczas obowiązującej są niezgodne z ustawą zasadniczą.

Czytaj więcej w Money.pl
Koniec kryzysu we Włoszech. Dzięki Berlusconiemu Były premier w ostatniej chwili zmienił zdanie i poparł obecny rząd.
Zaskakujący sondaż. Włosi marzą o Merkel Ponad dwie trzecie obywateli Włoch marzą o tym, by kanclerz Niemiec nimi rządziła.
Silvio Berlusconi chce odzyskać władzę? Wyprowadzając pięciu ministrów z aktualnego rządu, spowodował poważny kryzys. Teraz domaga się jak najszybszego rozpisania wyborów. Co knuje przywódca włoskiej centroprawicy?
Tagi: wotum zaufania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz