Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wprowadzenie euro na Łotwie coraz bliżej

0
Podziel się

Łotewscy parlamentarzyści przyjęli dzisiaj pakiet ustaw dotyczących wprowadzenia w kraju euro.

Wprowadzenie euro na Łotwie coraz bliżej
(txd/CC/Flickr)
bDyFLQKt

Łotewscy parlamentarzyści przyjęli dzisiaj pakiet ustaw dotyczących wprowadzenia w kraju euro. Regulują one kwestie dotyczące procesu przystąpienia tego kraju bałtyckiego do strefy euro oraz wymiany łatów na wspólną europejską walutę.

Za przyjęciem ustaw było 52 deputowanych w 100-osobowy Sejmie, przeciw - 40, dwóch wstrzymało się od głosu. Łotwa chce wprowadzić wspólną walutę od 2014 roku. Przyjęty dzisiaj pakiet ustaw pozwoli Rydze na ubieganie się w Komisji Europejskiej o ocenę jej stanu przygotowań do euro i w ten sposób uruchomi proces zmierzający do jej wejścia do eurostrefy.

Następny etap to rekomendacja udzielona przez KE oraz rekomendacja Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i wreszcie, w czerwcu 2013 roku - decyzja przywódców krajów UE.

bDyFLQKv

Łotwa byłaby drugim krajem bałtyckim w strefie euro i 18. członkiem tej grupy. W 2011 roku przystąpiła do niej Estonia. Jak podkreślił dzisiaj łotewski minister finansów Andris Vilks, występując w parlamencie przed głosowaniem, przyjęcie euro wzmocni potencjał gospodarczy kraju. Jego zdaniem dzięki wspólnej walucie kraj będzie w stanie szybciej osiągnąć pewien stopień zamożności.

Dodał, że przygotowując ustawę ministerstwo finansów korzystało z doświadczeń innych krajów, które wprowadziły euro, zwłaszcza Estonii.

_ Proces wprowadzania euro przebiegł w Estonii bardzo gładko i nie sądzę, by sytuacja na Łotwie była inna _ - przekonywał Vilks, który odrzucił też wątpliwości dotyczące wysokich kosztów wprowadzenie wspólnej waluty. Jego zdaniem nie przekroczą one 0,3-0,8 proc. PKB.

Również premier Valdis Dombrowskich uważa, że wejście do strefy euro przyniesie stabilność finansową, zwiększy inwestycje i zmniejszy zagrożenie spekulacjami walutą. _ Alternatywą dla strefy euro jest wypchnięcie na peryferia Europy _ - podkreślił.

bDyFLQKB

Z ankiety przeprowadzonej w grudniu przez bank DNB wynika, że tylko 8 proc. Łotyszy popiera szybkie przyjęcie euro, a 42 proc. wolałoby poczekać. Aż 41 proc. kategorycznie sprzeciwia się wejściu Łotwy do strefy euro, przy 9 proc. niezdecydowanych.

Władze Łotwy zapowiedziały już, że nie przeprowadzą referendum w sprawie wejścia do strefy euro. W czwartek przed parlamentem zebrała się niewielka grupa demonstrantów.

Czytaj więcej w Money.pl
Przekonują ludzi do euro, choć są biedni Łotwa wypełnia wszystkie kryteria formalne, wymagane przy wejściu do strefy euro, a władze zaczęły kampanię, która ma przekonać mieszkańców.
Chcą przyjąć euro, bo według nich ma się dobrze Kolejny kraj zamierza dołączyć do unii walutowej.
Zaniepokojony Palikot debatuje o euro z Belką Szef Ruchu Palikota obawia się komplikacji na drodze Polski do przyjęcia wspólnej waluty.
bDyFLQKW
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)