Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sylwia Wysocka
|

Wrak Costa Concordii opuści wyspę Giglio we wtorek

0
Podziel się:

Po analizie najnowszych prognoz szef koordynującej operację Obrony Cywilnej ogłosił, że Concordia w ostatnią drogę holowana na demontaż wyruszy 22 lipca. Rejs do Genui potrwa około 4 dni.

Wrak Costa Concordii opuści wyspę Giglio we wtorek
(PAP/EPA)

Wrak statku Costa Concordia opuści wyspę Giglio we wtorek - ogłosiła włoska Obrona Cywilna. Rozpoczęcie operacji transportu zniszczonego w katastrofie wycieczkowca do portu w Genui opóźniono o jeden dzień ze względu na warunki meteorologiczne.

Prowadzone od poniedziałku prace podnoszenia wraku ze sztucznego dna, o które był oparty od chwili podniesienia go z morza we wrześniu, nieznacznie przedłużają się głównie z powodu sytuacji pogodowej. Roboty przerywano kilka razy, gdyż wiał bardzo silny wiatr.

Po analizie najnowszych prognoz szef koordynującej operację Obrony Cywilnej Franco Gabrielli ogłosił, że Concordia w ostatnią drogę holowana na demontaż wyruszy 22 lipca. Rejs do Genui potrwa około 4 dni.

W czasie ostatnich prac ekipie udało się wydobyć z wody czwarty pokład, na którym po katastrofie 13 stycznia 2012 roku znaleziono najwięcej z 32 ofiar. Dotychczas gigantyczny wrak został podniesiony o 6 metrów.

Minione dni, gdy międzynarodowa ekipa ustawiała statek tak, by sam mógł utrzymać się na wodzie, upłynęły pod znakiem nieoczekiwanej polemiki z władzami Francji, które wyraziły zaniepokojenie tym, że trasa konwoju z wrakiem przebiegnie w odległości około 30 kilometrów od brzegów Korsyki.

Francuska minister ochrony środowiska Segolene Royal zażądała od strony włoskiej dowodów na piśmie, że z wraku wypompowano całe paliwo, a także gwarancji, że nie dojdzie w trakcie transportu do żadnego zanieczyszczenia morza. Ponadto wystąpiła o podanie precyzyjnej trasy transportu Concordii oceniając, że przekazano stronie francuskiej niedokładne i tylko przybliżone dane.

Ostro na jej żądania zareagował włoski minister ochrony środowiska Gian Luca Galletti mówiąc: _ Nie zgadzam się na to, by ktoś przywoływał mnie do obowiązku upominając, bym kontrolował nasze morze, bo właśnie to jest naszą najważniejszą troską _.

_ - Francuzi nie mogą być bardziej zaniepokojeni niż my byliśmy w ostatnich miesiącach - _ stwierdził Galletti. Zapewnił, że wykonano wszystkie testy i badania, które gwarantują bezpieczny dla środowiska transport wraku.

Czytaj więcej w Money.pl
Costa Concordia. Kiedy wyciągną jej wrak? Wrak statku Costa Concordia opuści wyspę Giglio 21 lipca - armator Costa Crociere. Firma zastrzegła, że termin zostanie dotrzymany, jeśli uda się rozpoczynająca się w poniedziałek operacja ustawienia statku w pozycji umożliwiającej transport.
Tyle potrwa demontaż wraku Concordii Wrak został już tak ustawiony na wodzie, że utrzymuje się na niej, choć pod wodą pozostaje nadal kilka pokładów.
Zeznania stażysty pogrążą kapitana Schettino Zeznający dziś Salvatore Ursino powiedział, że na pięć minut przed uderzeniem statku o skały koło wyspy Giglio Schettino wydał rozkaz zwiększenia prędkości.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)