Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory w Austrii. Znane są już wstępne wyniki

0
Podziel się

Rządząca w Austrii koalicja socjaldemokratów i konserwatystów prawdopodobnie pozostanie u władzy przez kolejne cztery lata. Frekwencja wyborcza wyniosła 66 procent.

Michael Spindelegger, szef zwycięskiej OeVP
Michael Spindelegger, szef zwycięskiej OeVP (PAP/EPA/HANS KLAUS TECHT)
bEpAODnV

Rządząca w Austrii koalicja socjaldemokratów i konserwatystów prawdopodobnie pozostanie u władzy przez kolejne cztery lata. W wyborach parlamentarnych obie partie, SPOe i OeVP, zdobyły większość miejsc w Radzie Narodowej - podała agencja dpa.

Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPOe) uzyskała 26,4 proc. głosów, a jej koalicyjny partner, konserwatywna Austriacka Partia Ludowa (OeVP) - 23,8 proc. W liczącej 183 miejsca niższej izbie parlamentu obie partie będą mieć 97 mandatów, o pięć więcej niż wynosi większość absolutna. Takie dane podała austriacka telewizja ORF po przeliczeniu 37 proc. głosów.

Obie partie straciły cześć poparcia w porównaniu z poprzednimi wyborami - cztery lata temu SPOe zdobyła 29 proc. głosów, a OeVP prawie 26 proc.

bEpAODnX

Kanclerz koalicyjnego rządu, socjaldemokrata Werner Faymann, zapowiadał przed wyborami, że liczy na ponowne utworzenie koalicji z konserwatystami.

Znaczny wzrost poparcia (+4,8 proc.) zanotowała prawicowa Austriacka Partia Wolności (FPOe), uzyskując 22,4 proc. głosów. Na partię Zieloni głosowało 11,2 proc. wyborców.

Do parlamentu weszło utworzone przed wyborami populistyczne ugrupowanie 81-letniego eurosceptycznego miliardera Franka Stronacha. Partia ta zdobyła 6 proc. głosów, znacznie mniej niż wynikałoby z sondaży przedwyborczych oraz wcześniejszych wyników w wyborach regionalnych. Próg wyborczy wynoszący w Austrii 4 proc. przekroczyło też liberalne ugrupowanie NEOS.

Do Rady Narodowej nie dostali się natomiast prawicowi populiści z ruchu BZOe powołującego się na nieżyjącego Joerga Haidera, odnoszącego na początku poprzedniej kadencji duże sukcesy twórcę nacjonalistycznej prawicy. Do głosowania uprawnionych było 6,4 mln Austriaków. Frekwencja wyborcza wyniosła 66 procent.

bEpAODod
Czytaj więcej w Money.pl
Wybory w Austrii. 183 miejsca do obsadzenia Do parlamentu chce dostać się między innymi Austriak polskiego pochodzenia Adrian Korbiel, który urodził się w 1989 roku w Krakowie i jako trzylatek z rodzicami wyjechał do Austrii.
Silvio Berlusconi chce odzyskać władzę? Wyprowadzając pięciu ministrów z aktualnego rządu, spowodował poważny kryzys. Teraz domaga się jak najszybszego rozpisania wyborów. Co knuje przywódca włoskiej centroprawicy?
Wybory w Portugalii. Sondaże dają zwycięstwo lewicy w wyborach samorządowych w Lizbonie Partia Socjaldemokratyczna i chadecy, dwie partie, które w koalicji rządzą Portugalią od połowy 2011 r., wysunęły wspólne kandydatury w głównych miastach kraju.
bEpAODoy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)