Notowania

samaras
08.07.2012 10:05

Wybory w Grecji. Głosowanie nad wotum zaufania

Grecki parlament będzie głosować nad wotum zaufania dla rządu Antonisa Samarasa. Wcześniej szef rządu zapowiadał, że jego gabinet będzie się koncentrować na poprawie sytuacji kraju i utrzymaniu go w strefie euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/ALKIS KONSTANTINIDIS)

Grecki premier zadeklarował podczas piątkowego expose, że obywatele byli w tej sprawie jednoznaczni. Głosując w ostatnich wyborach parlamentarnych, opowiedzieli się za pozostaniem w strefie euro. Podkreślił jednak, że Grecji trudno przyciągnąć inwestorów, gdy scenariusz opuszczenia eurolandu przez Ateny jest rozważany w innych krajach. Samaras zapowiedział utrzymanie głównych celów planu oszczędnościowego, ale też renegocjację tych elementów, które utrudniają ich osiągnięcie.

Jako jeden z głównych celów Antonis Samaras wymienił walkę z recesją. Aby jej sprostać zamierza przyspieszyć prywatyzację. Wiele państwowych przedsiębiorstw będzie zamkniętych bądź stanie się obiektem fuzji. Zapowiedział, że Grecja będzie otwarta dla inwestorów, bowiem to oni tworzą miejsca pracy. Obiecał też amnestię podatkową dla wszystkich Greków, którzy przetransferują do kraju pieniądze, które zarobili za granicą.

Skład greckiego gabinetu zdominowany jest przez polityków zwycięskiej w czerwcowych wyborach, konserwatywnej Nowej Demokracji. Ma 18 ministrów, jest mniejszy niż większość poprzednich greckich gabinetów. Kluczową w nim pozycję zajmuje Wasilis Rapanos, dotychczasowy szef banku narodowego, któremu powierzono tekę ministra finansów. Dla tego polityka jest to powrót na stanowisko. Był już odpowiedzialny za greckie finanse, gdy Grecja wstępowała do strefy euro w 2001 roku.

Poprzednie wybory parlamentarne odbyły się w Grecji w maju 2012. Wygrała je Nowa Demokracja. Drugie miejsce zajęła Syriza. Zgodnie z greckim prawem, formowania rządu podjęli się kolejno przywódcy ugrupowań, które zdobyły najwięcej głosów w wyborach. Nie udało się to i trzeba było rozpisać kolejne wybory.

Czytaj więcej o sytuacji w Grecji w Money.pl
Obama życzy zdrowia i zagrzewa do reform Nazajutrz po sformowaniu rządu 61-letni Samaras został hospitalizowany z powodu kłopotów z okiem.
Nowy premier Grecji nie pojedzie na szczyt UE! Nowy premier Grecji Antonis Samaras, który w sobotę przeszedł operację z powodu uszkodzonej siatkówki oka, nie weźmie udziału w szczycie UE, planowanym na 28 i 29 czerwca - poinformował w niedzielę rzecznik rządu, cytowany przez agencję Reutera.
Ważna operacja w Grecji. Odwołano przemowę Nowy premier Grecji Antonis Samaras dziś w jednym z ateńskich szpitali przeszedł operację z powodu uszkodzonej siatkówki oka.
Tagi: samaras, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, IAR, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz