Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wybory w Katalonii zakończone. Co dalej z Hiszpanią?

Wybory w Katalonii zakończone. Co dalej z Hiszpanią?

Fot. PAP/EPA

W lokalnych, parlamentarnych wyborach do katalońskiego parlamentu zwyciężyła Convergencia i Unió - partia, która dąży do niepodległości prowincji. Zyskała jednak mniejsze poparcie, niż 2 lata temu - wynika z sondażu przeprowadzonego przez telewizję TV3.

Jeśli sondaż TV3 zostanie potwierdzony, skład katalońskiego parlamentu się zmieni, ale nie tak, jak wyobrażał to sobie Artur Mas, lider katalońskiego rządu. Ogłaszając wcześniejsze wybory liczył na uzyskanie większości parlamentarnej.

Tymczasem może stracić 8 deputowanych, a do większości brakować mu będzie 20. Wsparcie zyskali zaś opowiadający się za niepodległością republikanie oraz jej przeciwnicy - rządząca Hiszpanią Partia Ludowa i Ciutadans.

Historyczną klęskę ponieśli socjaliści, a nową siłą w parlamencie będzie CUP - zrzeszenie radykalnych ugrupowań opowiadające się za nacjonalizacją banków i walką z korupcją.

Na razie największym pokrzywdzonym wyborów jest Artur Mas. Potwierdzenie sondażu TV3 oznaczać będzie, że jego idee niepodległościowe mają mniejsze poparcie niż dotąd sądzono.

Czytaj więcej w Money.pl
Dziś wybory w Katalonii. Co z Hiszpanią?
Z sondaży przedwyborczych wynika, że dwie trzecie wyborców zagłosuje na partie, które opowiadają się za niepodległością Katalonii.
Nowe państwo w Europie? Szansa pojutrze
Niedzielne wybory w Katalonii są trudnym wyzwaniem dla walczącego z kryzysem rządu w Madrycie.
wybory, sondaż, parlament, katalonia
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie