Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory we Włoszech. Premier zapowiada radykalne i odważne reformy

0
Podziel się:

Podkreślił, że Włochy muszą opuścić przedostatnie miejsce w klasyfikacji OECD pod względem zdolności do przyciągania inwestycji.

Wybory we Włoszech. Premier zapowiada radykalne i odważne reformy
(PAP/EPA)

Nowy premier Włoch Matteo Renzi (na zdjęciu) w dzisiejszym expose w Senacie zapowiedział radykalne i odważne reformy w kraju oraz odbudowę jego wizerunku. Ostrej krytyce poddał włoską klasę polityczną, zarzucając jej oderwanie od rzeczywistości.

W całkowicie improwizowanym przemówieniu poprzedzającym głosowanie nad wotum zaufania dla zaprzysiężonego w sobotę rządu jego 39-letni szef mówił o Włoszech jako kraju _ spętanym łańcuchami biurokracji , w którym nawet na zgodę na otwarcie magazynu _ trzeba czekać wieki _. - Jesteśmy rdzewiejącym krajem, który ugrzązł w duszącej biurokracji _ - dodał.

Matteo Renzi powiedział, że we włoskiej polityce dominuje tendencja, by wszystko odkładać na potem, gdyż nie ma poczucia potrzeby natychmiastowych działań. Zaprotestował przeciwko _ propagandowym hasłom _ głoszonym przez populistyczny parlamentarny Ruch Pięciu Gwiazd, a do jego senatorów apelował, aby mieli odwagę spojrzeć w oczy ojcu rodziny, który stracił pracę.

_ - Słowo +polityka+ to nie może być przekleństwo _, _ polityka nie może dalej tracić twarzy _ - oświadczył Renzi. Podkreślił, że we Włoszech po jednej stronie znajduje się _ kasta polityków _, a po drugiej - rodziny, borykające się na co dzień z problemami. Politycy - dodał - muszą mieć odwagę _ stanąć do konfrontacji _ z rodzinami i z nauczycielami.

_ - Rozmawialiście kiedyś z nauczycielami, posłuchaliście tego, co oni mówią? _ - pytał premier senatorów. Wyraził przekonanie, że pracy tej grupy zawodowej, pogrążonej w ogromnych trudnościach finansowych, _ trzeba przywrócić należną jej wartość społeczną _.

Szef rządu, który wiele miejsce w swym wystąpieniu poświęcił szkolnictwu, zapowiedział, że w każdą środę będzie odwiedzał szkoły, tak, jak robił to dotąd jako burmistrz Florencji. Dodał, że wiele budynków szkolnych rozpada się, ale nie można ich wyremontować z powodu przeszkód biurokratycznych.

_ - W obliczu kryzysu trzeba zacząć odbudowę kraju od szkół _ - oświadczył najmłodszy premier w historii Włoch. Apelował, by _ wyjść z chóru narzekań _ i przystąpić do działania. Konieczna jego zdaniem jest _ radykalna zmiana polityki gospodarczej _ i stanowcza walka z bezrobociem._ - Kto był w fabryce czy spotkał się z robotnikami wie dobrze o tym, że cyfry dotyczące bezrobocia to nie tylko liczby, ale obraz bezlitosnej, wyniszczającej sytuacji _ - powiedział szef rządu.

Czyniąc aluzję do lat rządów Silvio Berlusconiego i skandali obyczajowych z jego udziałem, zauważył: _ Kiedy ktoś się bawił, PKB spadało, rosło bezrobocie wśród młodzieży, a ogólny wskaźnik bezrobocia wzrósł o 6,7 pkt proc. do 12,6 proc. _.

_ - To nie są liczby obrazujące kryzys, to jest krach _ - ocenił Renzi. Wyraził przekonanie, że trzeba uczynić wszystko, by przyciągnąć inwestycje do Włoch. Skrytykował dominującą jego zdaniem w Italii postawę _ obrony interesu narodowego _ poprzez niedopuszczanie do takich inwestycji. _ Odważny, bogaty kraj tego się nie boi _ - oświadczył. Tymczasem - dodał - _ podnoszą się okrzyki: +biada obcemu+ _.

Mówiąc o zamiarze przedstawienia odważnej wizji państwa, premier podkreślił, że Włochy muszą opuścić przedostatnie miejsce w klasyfikacji OECD pod względem zdolności do przyciągania inwestycji.

_ - Jesteśmy uważani za granicą za wspaniały kraj na wakacje. Ale czy jest kraj potencjalnie bardziej atrakcyjny od naszego, zdolny łączyć dobre życie z geniuszem i innowacją? _ - pytał premier.

Włochy muszą _ zrobić porządek u siebie w domu nie dla Unii Europejskiej czy dla kanclerz Angeli Merkel, ale z szacunku dla naszych dzieci i tych, którzy przyjdą po nas _ - podkreślił._ - Musimy wyzwolić się z myślenia o Europie jako macosze. Nie możemy wyobrażać sobie, że ktoś inny rozwiąże nasze problemy _ - powiedział najmłodszy premier w całej Unii.

Zadeklarował: _ Jeśli przegramy to wyzwanie, wina będzie wyłącznie moja _. Premier Matteo Renzi część ponadgodzinnego przemówienia wygłosił trzymając rękę w kieszeni, co - jak odnotowano - wywołało zadziwienie w majestatycznym Senacie.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)