Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory we Włoszech. Prezydent apeluje o umiar

0
Podziel się:

To reakcja na pat polityczny, do którego doszło po wyborach parlamentarnych.

Wybory we Włoszech. Prezydent apeluje o umiar
(PAP/EPA)

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano (na zdjęciu) zaapelował do partii politycznych o umiar, odpowiedzialność i ochronę wizerunku kraju na arenie międzynarodowej. Apel wystosował w reakcji na pat polityczny, do którego doszło po wyborach parlamentarnych.

_ - Zapewniając o szacunku dla każdej swobodnej debaty i zastrzegając sobie prawo do samodzielnej oceny podczas przewidzianych formalnych konsultacji z siłami politycznymi, reprezentowanymi w parlamencie, pozwalam sobie zalecić wszystkim podmiotom politycznym umiar, realizm, poczucie odpowiedzialności w tych dniach poświęconych na refleksję _ - napisał Napolitano w rozpowszechnionym przez Pałac Prezydencki oświadczeniu.

_ - Mamy wszyscy obowiązek stać na straży interesów i międzynarodowego wizerunku kraju, unikając przedwczesnych, stronniczych opinii _ - oświadczył prezydent Włoch.

Poniedziałkowe wybory zakończyły się zwycięstwem centrolewicy tylko w Izbie Deputowanych i remisem w Senacie, gdzie ma ona niemal tyle samo głosów, co centroprawica Silvio Berlusconiego. Taki rozkład sił grozi paraliżem prac wyższej izby parlamentu oraz kłopotami z powołaniem rządu. Ryzyko to jest tym większe, że populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd komika Beppe Grillo, który zajął trzecie miejsce w wyborach, deklaruje, że nie udzieli wotum zaufania żadnej sile ani ewentualnej koalicji centrolewicy i centroprawicy.

Nie wiadomo wciąż, czy przywódca zwycięskiej centrolewicowej Partii Demokratycznej i jej kandydat na premiera Pier Luigi Bersani podejmie się misji utworzenia rządu po konsultacjach prezydenta ze wszystkimi partiami. Bersani próbuje zawrzeć wstępną zgodę z Ruchem Pięciu Gwiazd, ale Grillo odrzuca wszelkie oferty, obrażając przy tym 61-letniego lidera Partii Demokratycznej. Nazwał go między innymi _ żywym trupem _.

W pięć dni po wyborach komentatorzy wskazują, że Włochy znalazły się w głębokim kryzysie politycznym, z którego - ich zdaniem - nie ma wyjścia.

Czytaj więcej w Money.pl
Berlusconi powraca! Chce być prezydentem _ - Zrobię to, o co poprosi mnie Lud Wolności- _oświadczył 75-letni założyciel tego ugrupowania i magnat medialny.
"Za pół roku cały system się rozpadnie" Włochy duszą się w pętli długów państwowych i muszą w związku z tym renegocjować warunki spłaty kredytów.
Nie zostali wybrani, ale dostali do 250 tys. euro, Rekordzistą jest dotychczasowy przewodniczący Izby Deputowanych i zarazem największy przegrany zakończonych w poniedziałek wyborów Gianfranco Fini
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)