Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyjście Grecji ze strefy euro. Jest już plan

0
Podziel się:

Tak pisze dziś niemiecka prasa. Ministerstwo Finansów w Atenach odpowiada ostro.

Wyjście Grecji ze strefy euro. Jest już plan
(action press/East News)

W eurolandzie powstają plany awaryjne na wypadek opuszczenia przez Grecję strefy wspólnej waluty po czerwcowych wyborach parlamentarnych w tym kraju - informuje kilka niemieckich gazet.

_ - Już w poniedziałek w trakcie konferencji telefonicznej grupa robocza sekretarzy stanu w ministerstwach finansów wezwała rządy do przygotowania systemów bankowych na wyjście Grecji ze strefy euro _ - informuje dziennik _ Die Welt _. - _ Plany awaryjne banków muszą stale być dopasowywane do aktualnej sytuacji _ - cytuje gazeta anonimowego uczestnika telekonferencji.

Według _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _ prace nad scenariuszami na wypadek tzw. Grexitu (skrót od słów _ Grecja _ i _ exit _ - _ wyjście _) prowadzi grupa robocza w Europejskim Banku Centralnym, a także w niemieckim Bundesbanku.

Ministerstwo finansów w Atenach zdementowało te doniesienia. _ - Te informacje są nie tylko fałszywe, ale też szkodzą staraniom Grecji, by w tych krytycznych czasach stawić czoło wyzwaniom _ - oświadczyło ministerstwo w środę.

Niemiecki Bundesbank ocenił w opublikowanym w środę raporcie, że konsekwencje ewentualnego wstrzymania pomocy finansowej dla Aten byłyby wprawdzie poważne, ale _ możliwe do opanowania _. Ostrzegł też rządy krajów strefy euro przed złagodzeniem postawionych Atenom warunków otrzymania pomocy finansowej, czego żąda prowadząca w sondażach wyborczych grecka koalicja radykalnej lewicy SYRIZA i jej przywódca Aleksis Cipras. Według niemieckiego banku centralnego ustępstwo na rzecz Grecji podważyłoby wiarygodność unii walutowej oraz znacznie osłabiłoby motywację do odpowiedzialnej polityki reform i konsolidacji w krajach strefy euro.

Po wyborach parlamentarnych w Grecji, które odbyły się 6 maja, nie zdołano sformować koalicji rządzącej, dlatego 17 czerwca odbędą się kolejne wybory. W sondażach prowadzi SYRIZA, która wprawdzie opowiada się za utrzymaniem Grecji w strefie euro, domaga się jednak zmiany warunków udzielanej jej pomocy kredytowej.

W eurolandzie nie ma zgody na renegocjację pakietów pomocowych dla Aten. Przywódcy podkreślają, że chcą, by Grecja pozostała w unii walutowej. Jednak niektórzy politycy i media sugerują, że jeśli nowy rząd przestanie wdrażać uzgodnione reformy, kraj ten będzie musiał opuścić strefę euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakujące deklaracje na szczycie unijnym. "Stoimy za Grecją" Doceniamy wysiłki już dokonane przez greckich obywateli - mówił przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.
Niespodziewany obrót spraw w Grecji. To przełom? _ - Pakiety pomocowe trafiły do kosza na śmieci, do beczki bez dna - _przyznaje przywódca radykalnej, lewicowej partii SYRIZA.
Od tego zależy, czy strefa euro się skurczy Nowe sondaże dają nadzieje zwolennikom poglądu, że Ateny zrobią wszystko, by nie wrócić do drachmy.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)