Notowania

inflacja w strefie euro
09.06.2011 16:14

Wzrost inflacji w strefie euro? Jest ryzyko

- Niepewność w gospodarce strefy euro pozostaje wysoka - powiedział prezydent EBC Jean-Claude Trichet. Możliwa podwyżka stóp na następnym posiedzeniu Rady EBC.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Monika Flueckiger/CC<br>/World Economic Forum)

Presja na wzrost inflacji w strefie euro utrzymuje się - powiedział prezydent EBC Jean-Claude Trichet po posiedzeniu rady banku, która podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian.

W trakcie konferencji Trichet podkreślił _ dużą czujność rady EBC _ w kwestii polityki monetarnej oraz powiedział, że EBC może podnieść stopy proc. na kolejnym posiedzeniu.

Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi nadal 1,25 proc. Bank podwyższył ją o 25 pkt bazowych na swoim posiedzeniu w kwietniu. Wcześniej, przez 22 miesiące, pozostawała bez zmian na poziomie 1,0 proc.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t90502.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/wiadomosci/artykul/inflacja;w;strefie;euro;najwieksza;od;ponad;roku,243,0,610547.html) Inflacja w strefie euro największa od ponad roku
- _ Opierając się na regularnych analizach gospodarczych i monetarnych, Rada zdecydowała się utrzymać stopy procentowe bez zmian. Informacje dostępne od naszego ostatniego spotkania z 5 maja 2010 potwierdzają utrzymującą się presję na wzrost inflacji _ - powiedział Trichet. - _ Stopy inflacji będą pozostawały wyraźnie powyżej 2 proc. w kolejnych miesiącach _ - dodał.

W trakcie konferencji użył stwierdzenia _ duża czujność rady EBC jest gwarantowana _ i dodał, że oznaczać to może podwyżkę stóp proc. na kolejnym posiedzeniu rady EBC.

EBC będzie utrzymywał pełen przydział w operacjach refinansujących - poinformował Trichet.

Niepewność w gospodarce strefy euro pozostaje wysoka - ocenił szef EBC.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t96560.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/wiadomosci/artykul/nowa;prognoza;inflacji;dla;strefy;euro,55,0,816695.html) Nowa prognoza inflacji dla strefy euro Credit Suisse podniósł prognozę inflacyjną dla strefy euro do ponad 3 proc. począwszy od sierpnia 2011 r.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t86633.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/glupie;kryteria;z;maastricht;czas;je;zmienic,87,0,838999.html) "Głupie kryteria z Maastricht. Czas je zmienić" Znany profesor z London School of Economics i były doradca Banku Anglii krytykuje politykę krajów strefy euro
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t110147.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/wiadomosci/artykul/nowe;dane;o;bezrobociu;w;eurolandzie,157,0,841885.html) Nowe dane o bezrobociu w eurolandzie Stopa bezrobocia w strefie euro w kwietniu 2011 po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła 9,9 proc., wobec również 9,9 proc. w marcu - poinformował we wtorek w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej.
Tagi: inflacja w strefie euro, stopy procentowe, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, inflacja i bezrobocie, fundusze unijne, gospodarka światowa, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz