Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zakaz handlu zrzucił Polskę daleko poza podium w Europie. Spadek tempa zakupów

Zakaz handlu zrzucił Polskę daleko poza podium w Europie. Spadek tempa zakupów

Zakupy w maju niby rosły, ale już jakby wolniej
Zakupy w maju niby rosły, ale już jakby wolniej

W maju było niby tyle samo dni bez handlu co w kwietniu. Ale dopiero w piątym miesiącu roku nowe przepisy objawiły się z całą siłą. Tempo naszych zakupów spadło tak, że z europejskiego podium spadamy pod koniec pierwszej dziesiątki państw.

Eurostat podał najnowsze zestawienie danych odnośnie sprzedaży detalicznej w Europie. 5,6 proc. rok do roku polskiego wzrostu w maju wygląda może imponująco w porównaniu ze strefą euro (+1,4 proc.), ale już nie z krajami naszego regionu.

Okazuje się, że lepsze od nas jest pięć państw z Węgrami i Rumunią na czele. Dane nie uwzględniają przy tym najnowszych informacji z trzech krajów: Turcji, Chorwacji i Cypru. Przynajmniej Turcja powinna nas jeszcze wyprzedzić - regularnie robi to od grudnia, więc czemu nie teraz?

Zobacz też: Jedna trzecia Polaków kupuje za pomocą smartfona. Aplikacja zakupowa zastępuje sprzedawcę


 

Wychodzi na to, że jesteśmy na siódmym, a może i dziewiątym miejscu w Europie pod względem przyrostu sprzedaży detalicznej. To najgorszy wynik od stycznia, gdy zajęliśmy 12. miejsce.

Tempo wyraźnie osłabło, mimo że wcale nie słabł spadek bezrobocia (6,1 proc. w maju) i wynagrodzeń (+7 proc. rdr w maju). Nie zaczęliśmy też oszczędzać. Wychodzi na to, że coś przeszkodziło nam w zakupach, a tym czymś najwyraźniej jest zakaz handlu w niedziele i święta.

W maju było aż pięć takich dni, tyle samo co w kwietniu. Stąd w zakupach wyprzedza nas więcej krajów. A to może przełożyć się na słabszy wzrost gospodarczy. Czerwiec pod tym względem powinien być dla właścicieli sklepów łaskawszy - tylko dwa dni z zamkniętymi podwojami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
eron
2018-09-05 18:24
Polska to najbogatszy kraj na swiecie - tak uchwalil PiS i zadne ekonomiczno- matematyczne prawa zmienic tego nie moga. Rydzyk tez tak twierdzi wiec tak na pewno jest. kto podwaza wersje PiSu ten nie Polak.
zxcvbgfdsa
2018-08-17 11:25
Może ludzie zaczęli myśleć i już nie idą do marketów serwujących zatrutą żywność, wolą kupić od rolnika to o wiele chemii mniej i taniej
bb
2018-08-17 09:12
cóż z tego ,że idziemy na gospodarcze dno...ciemny lud tego nie widzi ( lub nie chce widzieć) Najważniejsze ,że rozdawnictwo , promowanie nieróbstwa i ciemnoty kwitnie pełna gębą
Pokaż wszystkie komentarze (324)