Notowania

eurostat
03.07.2018 15:12

Zakaz handlu zrzucił Polskę daleko poza podium w Europie. Spadek tempa zakupów

W maju było niby tyle samo dni bez handlu, co i w kwietniu. Ale dopiero w piątym miesiącu roku nowe przepisy objawiły się z całą siłą. Tempo naszych zakupów spadło tak, że z europejskiego podium spadamy pod koniec pierwszej dziesiątki państw.

Podziel się
Dodaj komentarz
Zakupy w maju niby rosły, ale już jakby wolniej

W maju było niby tyle samo dni bez handlu co w kwietniu. Ale dopiero w piątym miesiącu roku nowe przepisy objawiły się z całą siłą. Tempo naszych zakupów spadło tak, że z europejskiego podium spadamy pod koniec pierwszej dziesiątki państw.

Eurostat podał najnowsze zestawienie danych odnośnie sprzedaży detalicznej w Europie. 5,6 proc. rok do roku polskiego wzrostu w maju wygląda może imponująco w porównaniu ze strefą euro (+1,4 proc.), ale już nie z krajami naszego regionu.

Okazuje się, że lepsze od nas jest pięć państw z Węgrami i Rumunią na czele. Dane nie uwzględniają przy tym najnowszych informacji z trzech krajów: Turcji, Chorwacji i Cypru. Przynajmniej Turcja powinna nas jeszcze wyprzedzić - regularnie robi to od grudnia, więc czemu nie teraz?

Zobacz też: Jedna trzecia Polaków kupuje za pomocą smartfona. Aplikacja zakupowa zastępuje sprzedawcę

Wychodzi na to, że jesteśmy na siódmym, a może i dziewiątym miejscu w Europie pod względem przyrostu sprzedaży detalicznej. To najgorszy wynik od stycznia, gdy zajęliśmy 12. miejsce.

Tempo wyraźnie osłabło, mimo że wcale nie słabł spadek bezrobocia (6,1 proc. w maju) i wynagrodzeń(+7 proc. rdr w maju). Nie zaczęliśmy też oszczędzać. Wychodzi na to, że coś przeszkodziło nam w zakupach, a tym czymś najwyraźniej jest zakaz handlu w niedziele i święta.

W maju było aż pięć takich dni, tyle samo co w kwietniu. Stąd w zakupach wyprzedza nas więcej krajów. A to może przełożyć się na słabszy wzrost gospodarczy. Czerwiec pod tym względem powinien być dla właścicieli sklepów łaskawszy - tylko dwa dni z zamkniętymi podwojami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: eurostat, zakaz handlu w niedziele, giełda, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-07-2018

Wielbiciel PISCieszmy się, że ci najmądrzejsi nie zamknęli szpitali w niedzielę, albo kościołów. Umieralność i pochówek jeszcze w niedziele jest dozwolone. Reszta … Czytaj całość

03-07-2018

ŁajdacyAle socjal się cieszy, ponieważ życzenie pana bez trybu spełnione. Panie ekspedientki odpoczywają i modlą się na mszy w kościele. Rolnicy wreszcie … Czytaj całość

03-07-2018

ObiektywnyCzy ktoś mi wytłumaczy, czemu handlowcy są grupą uprzywilejowaną? A gdzie reszta zawodów? Dlaczego handel, komu to przeszkadza? Moim zdaniem wszyscy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (324)