Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Monika Szafrańska
|

Niemiecki rząd chce obniżyć zasiłki na dzieci dla obywateli innych krajów UE

26
Podziel się:

Rząd Niemiec chce znacznie obniżyć wysokość zasiłków na dzieci wypłacanych obywatelom innych krajów Unii Europejskiej przebywającym w Niemczech. Restrykcje dotkną dzieci, które pozostały w kraju pochodzenia rodziców - poinformował w piątek "Bild".

Niemiecki rząd chce obniżyć zasiłki na dzieci dla obywateli innych krajów UE

Rząd Niemiec chce znacznie obniżyć wysokość zasiłków na dzieci obywateli innych krajów Unii Europejskiej, którzy przebywają w Niemczech. Restrykcje dotkną dzieci, które pozostały w kraju pochodzenia rodziców - poinformował w piątek "Bild". Jeśli pomysł wejdzie w życie, Polacy stracą na nim 100 euro miesięcznie.

Dziennik powołuje się na założenia projektu ustawy przygotowanej przez ministerstwo finansów. Planowana nowelizacja zakłada, że dzieci, które nie mieszkają z rodzicami w Niemczech, lecz pozostały w kraju pochodzenia, otrzymywać będą "kindergeld" dopasowany do kosztów utrzymania w tym kraju.

Jak pisze "Bild", obywatel Polski otrzyma po zmianie przepisów miesięcznie 92 euro zamiast jak obecnie 192 euro (to o ok. 430 zł mniej). Z wyliczeń wynika, że budżet państwa zaoszczędzi rocznie 159 mln euro.

Z danych ministerstwa finansów wynika, że niemiecki zasiłek na dzieci pobiera 185 tys. obywateli krajów UE niebędących Niemcami, których pociechy przebywają w kraju pochodzenia. Największą grupę stanowią Polacy - niemal 87 tys., a drugą pod względem liczebności Rumuni - 15 tys.

Za obniżeniem świadczeń opowiedział się w grudniu 2016 roku ówczesny minister gospodarki Sigmar Gabriel. Polityk SPD tłumaczył, że jego celem jest walka z nadużyciami. - Musimy ukrócić nieludzkie interesy robione przez naganiaczy, którzy organizują wyjazdy nie do pracy zarobkowej, lecz do korzystania ze świadczeń socjalnych - mówił Gabriel.

Wicekanclerz zaznaczył, że organizatorzy tego procederu kwaterują w przeznaczonych do rozbiórki domach obywateli z krajów UE, głównie Bułgarów i Rumunów, którzy następnie pobierają "kindergeld" na pozostawione w kraju dzieci. - Z zasiłków korzystają nie dzieci w Rumunii czy Bułgarii, lecz organizatorzy tych przemytniczych organizacji - podkreślił wicekanclerz.

Komisja Europejska jest przeciwna zmianie przepisów. Berlin zamierza jednak znowelizować ustawę pomimo zastrzeżeń Brukseli.

Propozycję obniżenia świadczeń popierają partie koalicji rządowej SPD i CDU/CSU. Wysoki "kindergeld" jest zachętą do przyjazdu do Niemiec - powiedziała wiceszefowa CDU Julia Kloeckner. Aprobatę wyraził też przewodniczący Związku Miast i Gmin Helmut Dedy. Zasiłki wypłacane są z budżetów władz samorządowych. Za takim rozwiązaniem opowiedziały się też resorty finansów i młodzieży.

Partie opozycyjne Zieloni i Lewica skrytykowały natomiast propozycję Gabriela jako populizm podyktowany zbliżającą się kampanią przed wyborami do parlamentu na jesieni bieżącego roku.

Obecnie dzieci do 18. roku życia - nawet te, które nie przebywają z rodzicami w Niemczech - mają prawo do pełnego świadczenia, wynoszącego od 1 stycznia 2017 roku 192 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko. Na trzecie dziecko przysługuje zasiłek w wysokości 198 euro, a na czwarte 223 euro. Zasiłek na dziecko w Rumunii wynosi 18,58 euro, a w Bułgarii 17,90 euro.

Z Berlina Jacek Lepiarz

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(26)
abc
7 lat temu
a na angoli gadaja...
śmiech na pol...
7 lat temu
Powinni obniżyć, ale obywatelom z poza UE a nie innych krajów UE. Na miejscu Niemców ciął bym wydatki i obłożył 20% podatkiem wszystkich z poza UE. I na wszystkich Wahabitów (radykalny Islam) nałożył 90% podatek od ryzyka.
DE
7 lat temu
Oczywiscie ze to sprawiedliwe utrzymanie i wyksztalcenie dziecka w Niemczech wiecej kosztuje niz w Polsce. Dlaczego za moje podatki placone w DE np. polska rodzina ma splacac kredyt na dom a niemiecka mieszkac w wynajetej norze bo koszty utrzymania sa wyzsze
Truskawka
7 lat temu
i bardzo dobrze juz dawno to powinni zrobic
Mimo
7 lat temu
I bardzo dobrze. Moje dziecko jest ze mną. Musiało nauczyć że języka i zaklimatyzowac w nowym kraju a inni dostają za friko. Ja mieszkając w Niemczech nie okradam Polski biorąc w niej zasiłek.
...
Następna strona