Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zasiłki
12.08.2015 08:18

Zasiłki dla imigrantów na Wyspach. Będą nowe zasady?

Chcesz brytyjski zasiłek? Najpierw musisz mieszkać na Wyspach przez minimum cztery lata. Taki kontrowersyjny sposób na odebranie zasiłków imigrantom ma brytyjski rząd. Co ciekaw, wymóg ten miałby dotyczyć także rdzennych mieszkańców Wielkiej Brytanii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Wawryszuk)

Już w listopadzie zeszłego roku premier David Cameron zapowiedział, że wprowadzi tak zwany "test rezydencji" dla przyjezdnych. - Imigranci z Unii Europejskiej powinni mieć przed przyjazdem ofertę pracy, a kiedy ją podejmą, nie dostaną brytyjskich zasiłków ani pomocy mieszkaniowej przed upływem czterech lat - mówił brytyjski premier.

Unijne przepisy nie dopuszczają jednak dyskryminacji obywateli innych państw członkowskich, a ich rządy, w tym polski, nie zamierzają ułatwiać Londynowi rozprawy z tak zwaną "turystyką zasiłkową". W tej sytuacji konserwatywny rząd postanowił wprowadzić 4-letni "test rezydencji" dla wszystkich - i przyjezdnych, i miejscowych powyżej 18. roku życia.

Oznacza to, że brytyjska młodzież musiałaby na równi z imigrantami czekać przez 4 lata na możliwość skorzystania z pomocy państwa dla nisko zarabiających. Obecnie tak zwany "kredyt podatkowy" i zasiłek mieszkaniowy otrzymuje 50 tysięcy młodych Brytyjczyków. Nie jest jeszcze jasne, czy 4-letni okres karencji dotyczyłby również innych zasiłków.

Tagi: zasiłki, wiadomości, gospodarka, unia, gospodarka polska, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz