Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zaskakująca decyzja Brukseli. Chcą ciąć dopłaty dla rolników

0
Podziel się:

Komisja Europejska ujawniła, o ile chce zredukować wypłaty. Cięcia dotkną tysięcy polskich gospodarstw.

Zaskakująca decyzja Brukseli. Chcą ciąć dopłaty dla rolników
(Will Spaetzel/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Ponieważ KE przewiduje, że w 2014 r. wydatki na dopłaty przekroczą pulę środków uzgodnioną przez przywódców UE na lutowym szczycie budżetowym, występuje o około 5-proc. redukcję dopłat rolnych w 2013 r. Redukcja ma dotyczyć kwoty dopłat powyżej 5 tys. euro.

Taką propozycję przyjęła w ramach tzw. procedury pisemnej Komisja Europejska - dowiedziała się PAP. Teraz dokument zostanie wysłany do Parlamentu Europejskiego i krajów UE.

Jeśli propozycja zostanie przyjęta w takim kształcie, redukcja nie dotknęłaby rolników, którzy mają otrzymać mniej, niż 5 tysięcy euro dopłat rolnych w 2013 r. Jeśli jakiś rolnik miałby dostać wyższe dopłaty, np. 20 tysięcy euro, to 5-proc. redukcja będzie dotyczyć kwoty powyżej 5 tysięcy euro, czyli w tym przypadku 15 tysięcy euro. W Polsce mniej niż 10 proc. gospodarstw otrzymuje dopłaty większe, niż 5 tysięcy euro rocznie.

Niewykluczone jest jednak obniżenie progu pięciu tysięcy euro, jeśli zdecydują tak kraje UE i PE; wówczas KE może zaproponować mniejszą procentową korektę.

Z redukcji, którą proponuje Komisja Europejska, mają być wyłączone trzy najnowsze kraje członkowskie UE: Rumunia, Bułgaria i Chorwacja.

Nominalnie, KE proponuje redukcję puli dopłat, które będą wypłacane unijnym rolnikom najpewniej w grudniu 2013 r. (a o które rolnicy zawnioskują w maju br.), o ponad 1,47 mld euro.

Ponadto przywódcy uzgodnili w lutym, że z puli na dopłaty będzie finansowana rezerwa na kryzysy rynkowe spowodowane np. powodzią, czy suszą. Rezerwa ta wynosi w 2014 r. 424,5 mln euro i jest zawarta w proponowanej przez KE korekcie. Uzgodniony przez przywódców budżet UE na lata 2014-2020 musi być jeszcze zatwierdzony przez europarlament.

Propozycja korekty dopłat KE musi zostać przyjęta przez PE i kraje UE do końca czerwca, jeśli tak się nie stanie, Komisja może sama ustalić wielkość korekty. Jeszcze jesienią KE zrewiduje swoje prognozy wydatków na 2014 r. i jeśli będzie taka potrzeba, może zaproponować dostosowanie swojej korekty. Wszelkie zmiany muszą być przyjęte przed 1 grudnia.

KE zaproponowała korektę w ramach ustanowionego w 2003 r. mechanizmu _ dyscypliny finansowej _, który ma w razie potrzeby utrzymywać w określonych ryzach wydatki na dopłaty rolne. To pierwszy raz, kiedy mechanizm zostanie uruchomiony.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd będzie mógł dopłacić do dopłat Takie stanowisko wypracowali unijni ministrowie.
Dla mieszkańców miast dopłat nie będzie? Dziś ma być znane stanowisko unijnych rządów w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rolnej.
Szokujące żądanie Brukseli. Chcą zwrotu 414 mln euro Polska znalazła się w gronie państw, najdotkliwiej ukaranych przez Komisję Europejską za źle wydane fundusze.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)