Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zaskakujące dane ze strefy euro

0
Podziel się:

Okazuje się, że inflacja jest najniższa od czterech lat. Niestety, rekordowo wysokie bezrobocie w Unii Europejskiej nie maleje.

Zaskakujące dane ze strefy euro
(kadmy/iStockphoto)

Rekordowo wysokie bezrobocie w Unii Europejskiej nie maleje. Z danych urzędu statystycznego Eurostat wynika, że we wrześniu bez pracy we Wspólnocie było 11 procent obywateli, natomiast w stref euro 12,2 procent. Oznacza to, że bezrobocie nieznacznie wzrosło w porównaniu z sierpniem. W Polsce pozostało niezmienne.

aktualizacja: 14:52

Przeciętna stopa bezrobocia w 27 krajach UE wyniosła 11,0 proc. wobec 11,0 proc. poprzednio, po korekcie. Analitycy spodziewali się odczytu na poziomie 12,0 proc. Najwyższa stopa bezrobocia była w Hiszpanii: 26,6 proc., najniższa w Austrii: 4,9 proc.

W Polsce stopa bezrobocia wyniosła 10,4 proc. wobec 10,4 proc. w sierpniu, po korekcie - podał Eurostat. Te dane różnią się od tych, które ogłosił Główny Urząd Statystyczny. Według GUS-u bezrobocie w naszym kraju wyniosło 13 procent.

Eurostat podał również, że inflacja w strefie euro wyniosła w październiku 2013 r., w ujęciu rocznym 0,7 proc. Analitycy oceniali, że wyniesie 1,1 proc. rok do roku.

Z rekordowym bezrobociem zmagają się Włosi. tamtejszy Urząd Statystyczny _ Istat _ podał w dzisiaj, że od sierpnia do września wskaźnik wzrósł o 0,1 punktu procentowego. W stosunku rocznym jest on większy o 1,6 punktu.

Łącznie bez pracy jest 3,2 miliona Włochów. Bezrobocie wśród młodzieży w wieku od 15 do 24 lat wzrosło w ciągu miesiąca z 40,2 do 40,4 procent, również osiągając najwyższy pułap w historii. W porównaniu z wrześniem zeszłego roku jest on wyższy o 4,4 punktu procentowego.

Związki zawodowe i lewicowi politycy uznali przedstawione dane za _ dramatyczne _. Przywódca centrowej związkowej centrali Cisl Raffaele Bonanni powiedział, że dane te najlepiej świadczą o tym, że Włochy są w _ pełnej recesji _ i że potrzeba jest _ terapia szokowa _.

Komisja Europejska ponownie zaapelowała dzisiaj do krajów członkowskich o bardziej aktywną walkę z bezrobociem. -_ Mamy wciąż niedopuszczalnie wysoki poziom bezrobocia. Unia Europejska ze swojej strony bardzo mocno naciska na państwa członkowskie, aby wprowadzały _ Gwarancja dla Młodzieży _ _- podkreśla rzecznik Komisji Europejskiej Ryan Heath. _ - Ponadto powinny one też prowadzić bardziej aktywną politykę, by pomóc obywatelom w znalezieniu pracy . Może to być albo przez obniżanie podatków i składek w przypadku nisko dochodowych stanowisk albo przez dofinansowywanie szkoleń i nowych miejsc pracy - _ dodaje.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)