Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zdrowe odżywanie wśród dzieci. Komisja Europejska ma nowy pomysł

0
Podziel się:

Bruksela zaproponowała połączenie dwóch programów: mleka w szkole i owoców w szkole.

Zdrowe odżywanie wśród dzieci. Komisja Europejska ma nowy pomysł
(sxc.hu/gokoroko)

W nowym, połączonym programie większy nacisk ma być położony na wymiar edukacyjny. Polska przoduje w wykorzystaniu środków UE na dystrybucję żywności w szkołach.

Jak argumentuje KE, w kontekście spadającego spożycia wśród dzieci owoców, warzyw i mleka, celem połączonego programu jest skuteczniejsze zajęcie się problemem nieodpowiedniego odżywiania, a także wzmocnienie wymiaru edukacyjnego, by przyczynić się do zwalczania otyłości.

_ Dzięki zaproponowanym dziś zmianom chcemy rozwinąć istniejące programy, by odwrócić trend spadku konsumpcji (owoców, warzyw i mleka) i zwiększyć świadomość dzieci w sprawie korzystnego wpływu tych produktów _ - oświadczył cytowany w czwartkowej informacji KE unijny komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos. _ Mam również nadzieję, że będzie to dobra okazja, by wzmocnić relację między społecznością rolników a dziećmi, ich rodzicami i nauczycielami, szczególnie w miastach _ - dodał.

Jak poinformował podczas konferencji prasowej w Brukseli Ciolos, program w nowej odsłonie nie będzie polegać tylko na finansowaniu dystrybucji żywności, ale także na edukacji. _ Pozwalamy szkołom utworzyć programy edukacyjne, np. wizyty na terenie firm (spożywczych), ogrodnictwo w szkole, naukę o zdrowych zwyczajach żywieniowych _ - powiedział komisarz. Jak zauważył, coraz więcej dzieci _ nie wie nawet, skąd pochodzą owoce czy mleko _.

Zdaniem KE, wspólne ramy organizacyjne i finansowe połączonych programów zmniejszą obciążenia organizacyjne władz krajowych, szkół i dostawców oraz uczynią je skuteczniejszymi. _ Udział krajów członkowskich w programie będzie dobrowolny i będą one mogły wybrać, jakie produkty chcą dystrybuować _ - zastrzega Komisja.

Gdy nowy program zostanie zatwierdzony przez Parlament Europejski i Radę UE, będzie miał budżet 230 mln euro na rok szkolny: 150 mln euro na owoce i warzywa oraz 80 mln euro na mleko. Z tegorocznego budżetu na owoce i warzywa zostanie przeznaczone 122 mln euro, a na mleko - 75 mln euro.

Polska przoduje jeśli chodzi o wykorzystanie środków na program dystrybucji mleka; w roku szkolnym 2011/2012 przypadło nam ok. 9,5 mln euro. Jeśli chodzi o owoce, to na rok szkolny 2013/2014 dostaliśmy 13,6 mln euro; najwięcej przydzielono Włochom - 20,5 mln euro.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)