Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zestrzelony Boeing 777. "Putin ma ostatnią szansę pokazania, że chce pomóc"

0
Podziel się

Reakcja Holendrów na to, jak traktowane są ciała ofiar - pasażerów samolotu zestrzelonego na wschodniej Ukrainie - jest jednoznaczna - gniew.

Zestrzelony Boeing 777. "Putin ma ostatnią szansę pokazania, że chce pomóc"
(PAP/EPA)
bEgoBfhN

Prezydent Rosji Władimir Putin ma ostatnią szansę pokazania, że poważnie podchodzi do udzielenia pomocy w wydobyciu ciał ofiar katastrofy malezyjskiego samolotu - oświadczył premier Holandii Mark Rutte (na zdjęciu). Jego rodacy są wściekli i źli z powodu tego, jak traktowane są ciała ofiar. Natomiast minister spraw zagranicznych Włoch Federica Mogherini oświadczyła, że fundamentalną sprawą jest to, by separatyści na wschodzie Ukrainy całkowicie udostępnili obserwatorom OBWE i ekipom z wielu państw teren, gdzie spadł zestrzelony samolot malezyjski.

- _ Putin ma ostatnią szansę pokazania, że chce pomóc _ - podkreślił Rutte po rozmowie z rosyjskim przywódcą. Dodał, że Niemcy, Wielka Brytania i Australia, z których szefami rządów rozmawiał, podzielają jego pogląd.

_ - Byłem wstrząśnięty zdjęciami świadczącymi o pozbawionym wszelkiego szacunku zachowaniu na tym tragicznym miejscu _ - powiedział holenderski premier nawiązując do sytuacji na miejscu, w którym spadł malezyjski samolot. Rząd Ukrainy poinformował, że prorosyjscy rebelianci wywożą z miejsca katastrofy ciała ofiar i nie zezwalają na rozpoczęcie śledztwa mającego wyjaśnić jej przyczyny.

bEgoBfhP

_ Rząd Ukrainy oficjalnie oświadcza: wspierani przez Rosję terroryści starają się zniszczyć dowody tego międzynarodowego przestępstwa. Zwracamy się do wspólnoty międzynarodowej i apelujemy, by zobowiązała Rosję do odwołania swoich terrorystów (z miejsca katastrofy), co pozwoli ukraińskim i międzynarodowym ekspertom na przeprowadzenie wszechstronnego śledztwa dotyczącego okoliczności tej tragedii _ - napisano w komunikacie, opublikowanym na rządowej stronie internetowej.

_ Wściekli i źli _ - tak z kolei szef holenderskiej dyplomacji Frans Timmermans określił reakcję swych rodaków na to, jak traktowane są ciała ofiar - pasażerów samolotu zestrzelonego w czwartek na wschodniej Ukrainie.

Tym co rozzłościło Holendrów jest sposób obchodzenia się ze szczątkami tych, którzy zginęli. -_ Jesteśmy zszokowani dzisiejszymi doniesieniami o tym, że ciała były rozwlekane po miejscu zdarzenia, że nie były traktowane właściwie. Ludzie są rozgniewani, wściekli _- mówił minister.

Timmermans spotkał się na Ukrainie z prezydentem tego kraju Petrem Poroszenką. Szef holenderskiej dyplomacji powiedział ukraińskiemu przywódcy, że Królestwo Niderlandów chce wiedzieć, kto jest odpowiedzialny za zestrzelenie maszyny. - _ Gdy uzyskamy dowód, nie spoczniemy, dopóki winowajcy nie poniosą odpowiedzialności. Nie tylko ci, którzy wystrzelili rakietę, lecz także ci, którzy sprawili, że było to możliwe. Jestem przekonany, że społeczność międzynarodowa musi podjąć ten wysiłek _- mówił.

bEgoBfhV

Większość z prawie 300 ofiar samolotu malezyjskich linii lotniczych lecącego z Amsterdamu do Kuala Lumpur to Holendrzy.

Premierzy Wielkiej Brytanii i Holandii zgodnie uznali, że UE będzie musiała zweryfikować swe podejście do Rosji w związku z dowodami, świadczącymi, iż prorosyjscy separatyści na Ukrainie zestrzelili malezyjski samolot - poinformowała kancelaria szefa brytyjskiego rządu. David Cameron i Mark Rutte rozmawiali tego dnia przez telefon.

Wcześniej szef brytyjskiej dyplomacji Philip Hammond podkreślił, że Rosja musi wykorzystać swój wpływ na prorosyjskich separatystów, by poprawić dostęp do miejsca, w którym spadł Boeing 777 linii Malaysia Airlines.

_ - Nie otrzymujemy dostatecznego wsparcia od Rosjan _ - powiedział Hammond w BBC i dodał, że brytyjskie MSZ wezwało w tej sprawie ambasadora Rosji.

bEgoBfhW

Z kolei szefowa dyplomacji Włoch, kraju sprawującego półroczną prezydencję w UE powiedziała, że otwarcie strefy, gdzie spadł zestrzelony samolot malezyjski, umożliwi jak najszybsze wszczęcie międzynarodowego _ rygorystycznego i przejrzystego _, jak podkreśliła, śledztwa, a także natychmiastowe dotarcie do szczątków ofiar, by można było przekazać je rodzinom.

Mogherini, która prowadzi obecnie rozmowy w Kairze w związku z konfliktem izraelsko-palestyńskim, rozmawiała z sekretarzem generalnym OBWE Lamberto Zannierem o sytuacji po zestrzeleniu w czwartek malezyjskiego samolotu z prawie 300 osobami na pokładzie.

_ - To niewypowiedzianie gorsząca katastrofa i dlatego oczekujemy przede wszystkim umożliwienia pełnego dostępu na jej teren, by można było prowadzić śledztwo _ - powtórzyła Mogherini.

Zapowiedziała, że o tragedii samolotu będzie w przyszłym tygodniu w Brukseli rozmawiać z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkinem.

bEgoBfhX
Czytaj więcej w Money.pl
Kontrwywiad Ukrainy ustalił skąd strzelano do boeinga - _ Żeby zestrzelić samolot pasażerski, potrzeba profesjonalistów, a nie grupy pijanych goryli _ - powiedział premier Ukrainy. Na liście pasażerów boeinga 777 nie było Polaków.
Ratownicy pracują pod lufami karabinów _ Terroryści prowadzą także poszukiwania dużych samochodów transportowych, by wywieźć szczątki samolotu do Rosji _ - alarmuje Kijów.
Putin i Merkel porozumieli się ws. samolotu Kanclerz Niemiec zaapelowała do prezydenta Rosji, aby użył swych wpływów na prorosyjskich separatystów w celu osiągnięcia zawieszenia broni na Ukrainie.
bEgoBfiq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)