Notowania

zmiany klimatyczne
04-04-2012 (14:57)

Zielony Fundusz Klimatyczny ONZ poróżnił kraje Unii Europejskiej

Duńską propozycję odrzuciły głównie Paryż, Berlin i Londyn. Polsce też się nie podobała, bo nowe kraje miałyby za słabą reprezentację.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Państwom UE nie udało się ustalić wspólnej delegacji do zarządu Zielonego Funduszu Klimatycznego ONZ. Duńską propozycję odrzuciły głównie Paryż, Berlin i Londyn. Polsce też się nie podobała, bo nowe kraje miałyby za słabą reprezentację.

Na Unię Europesjką przypada siedem miejsc w zarządzie - powołanego w 2010 roku na konferencji w Cancon - Zielonego Funduszu Klimatycznego (Green Climate Fund), który ma wspierać działania na rzecz przystosowania do zmian klimatu i redukcji emisji szczególnie w krajach rozwijających się.

Czas na zgłoszenie delegacji do ONZ minął z końcem marca. Ale kraje UE nie potrafiły porozumieć się w sprawie systemu ich obsady. Nieoficjalnie mówi się, że podczas ubiegłotygodniowych rozmów fundamentalne zastrzeżenia do duńskiej propozycji złożyły: Francja, Niemcy i Wielka Brytania, blokując porozumienie.

Propozycja duńska zakładała, że te trzy duże kraje dostaną po jednym miejscu w delegacji; ponadto jedno miejsce miało być zarezerwowane dla Komisji Europejskiej, a pozostałe trzy przyznane rotacyjnie grupom krajów. Jedno dla Włoch i Hiszpanii, drugie dla Holandii, Szwecji, Danii i trzecie dla Polski, Czech i Węgier.

Trzy duże kraje odrzuciły ten kompromis, bo domagają się stałej reprezentacji w unijnej delegacji, tymczasem propozycja zakładała, że także te kraje będą miały tzw. alternatów, którzy co kilka lat będą je zastępować. Np. Belgia miała za trzy lata przejąć na rok miejsce Wielkiej Brytanii. - To normalne, że chcą być dobrze reprezentowane, bo też najwięcej z państw wpłacą do tego funduszu - ocenił dyplomata ze starego kraju UE. Dodał, że Hiszpania i Włochy też były niezadowolone, że nie są traktowane w kompromisie jak duże kraje.

- Jesteśmy rozczarowani, że nie udało się osiągnąć porozumienia, bo opowiadaliśmy się za reprezentacja unijną do funduszu - stwierdził polski dyplomata. Przyznał jednak, że Polska też miała wątpliwości, co do propozycji duńskiej. Bo dla nowych państw przewidziano na stałe tylko jedno miejsce rotacyjnie, co nie odpowiada ich sile w UE. Zastrzegł jednak, że porozumienie zostało zablokowane zanim w dyskusji doszło do kwestii reprezentacji nowych państw .

Brak porozumienia oznacza, że zainteresowane udziałem w zarządzie funduszu kraje UE będą zgłaszać swe kandydatury w systemie oenzetowskim, w którym świat jest podzielony na obszary geograficzne i pod względem rozwoju. Ustalono jednak, że kraje UE będą przed spotkaniami klimatycznymi (najbliższe jest w Genewie pod koniec kwietnia) koordynować swoje stanowiska. Niewykluczone też, że z czasem krajom UE uda się wypracować wspólną delegację.

- Choć termin na zgłoszenie delegacji minął, to wierzymy, że rozmowy państw będą kontynuowane i uda się osiągnąć porozumienie (na dalszym etapie) - powiedział rzecznik KE ds. klimatu Isaac Valero Ladron.

Zielony Fundusz Klimatyczny ma finansować wdrażanie niezbędnych działań związanych z walką z ociepleniem klimatu w krajach rozwijających się. Jego budżet ma osiągnąć 100 mld dolarów rocznie. Niemcy i Dania już wcześniej zgodziły się przekazać ponad 50 mln euro na uruchomienie funduszu. Ustalono, że w zarządzie funduszu zasiądzie 40 państw, z czego 15 to kraje rozwinięte, a 40 to kraje rozwijające się. W grudniu na konferencji w Katarze ma zapaść decyzja o siedzibie funduszu. Niemcy już zaproponowały Bonn, gdzie znajdują się biura administracyjne Konwencji Klimatycznej ONZ.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie mamy czasu na ekologię. Unia zareaguje Polska nie ma ustawy o odnawialnych źródłach energii. Z tego powodu Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko naszemu krajowi.
"Nie czas nakłaniać Polskę do redukcji CO2" Szef komisji spraw zagranicznych francuskiego Zgromadzenia Narodowego Axel Poniatowski powiedział, że nie nadeszła jeszcze pora, aby UE zaostrzyła obecne cele redukcji emisji CO2 i aby unijni partnerzy nakłaniali do tego przeciwną temu Polskę.
Nię będzie Kioto 2. ONZ nie zdąży Do porozumienia nie doszło m.in. dlatego, że biedne i rozwijające się kraje dążą do przedłużenia protokołu z Kioto, kraje uprzemysłowione zaś opowiadają się za jego zastąpieniem nowym tekstem.
Tagi: zmiany klimatyczne, ekologia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz

Wybrane dla Ciebie