Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Nie czas nakłaniać Polskę do ambitniejszej redukcji CO2"

0
Podziel się:

Szef komisji spraw zagranicznych francuskiego Zgromadzenia Narodowego Axel Poniatowski powiedział, że nie nadeszła jeszcze pora, aby UE zaostrzyła obecne cele redukcji emisji CO2 i aby unijni partnerzy nakłaniali do tego przeciwną temu Polskę.

"Nie czas nakłaniać Polskę do ambitniejszej redukcji CO2"
(Vickifrance/Dreamstime)

Szef komisji spraw zagranicznych francuskiego Zgromadzenia Narodowego Axel Poniatowski powiedział, że nie nadeszła jeszcze pora, aby UE zaostrzyła obecne cele redukcji emisji CO2 i aby unijni partnerzy nakłaniali do tego przeciwną temu Polskę.

Zdaniem Poniatowskiego, reprezentanta rządzącej we Francji centroprawicowej UMP, nie należy oczekiwać, że Polska podczas swojej prezydencji odstąpi od sprzeciwu w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych w najbliższych dekadach.

Na ostatnim spotkaniu ministrów środowiska krajów UE w Luksemburgu Polska jako jedyny kraj zagłosowała przeciw przyjęciu konkluzji rady UE na temat ambitnej ścieżki obniżania emisji CO2 w UE do 2050 r., co spotkało się z krytyką niektórych zachodnich dyplomatów, a także obrońców środowiska.

_ - Nasz wysiłek powinien skupić się na tym, aby osiągnąć cele (redukcji emisji CO2) już ogłoszone. Jeśli Polska będzie pracować w tym kierunku podczas swojej prezydencji z innymi krajami europejskimi, to ten fakt jest już ważny _ - podkreślił Poniatowski. Dodał, iż _ nie sądzi, że nadszedł moment, aby zaostrzyć te cele _.

Wyjaśnił, że UE znajduje się wciąż w kryzysie finansowym i gospodarczym, a - jego zdaniem - wyznaczanie sobie ambitniejszych celów redukcji gazów cieplarnianych _ nie jest najlepszym sposobem ożywienia gospodarki _.

_ - Wyznaczyliśmy już sobie cele, które są dość trudne do osiągnięcia _ - powiedział Poniatowski. Przypomniał, że Unia Europejska zobowiązała się do zredukowania poziomu emitowanych gazów cieplarnianych do 2020 roku o 20 proc.

Polska jest często we francuskich mediach określana jako _ hamulcowy _ w walce z globalnym ociepleniem. Francuska minister ds. ekologii Nathalie Kosciusko-Morizet zganiła ostatnio w ironicznym tonie Węgry i Polskę - kraje sprawujące w tym roku prezydencje - za to, że _ nie są one szaleńczo zafascynowane _ kwestiami klimatycznymi. Polski rząd wielokrotnie zajmował negatywne stanowisko w sprawie ewentualnego podniesienia celu redukcji emisji w UE z 20 do 30 proc.

Na przełomie listopada i grudnia 2011 r. podczas polskiej prezydencji odbędzie się światowy szczyt klimatyczny w Durbanie w RPA. Polski minister środowiska ma tam prezentować unijne stanowisko.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t19974.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;australii;chca;wybic;wielblady;by;walczyc;z;ociepleniem,251,0,848123.html) W Australii chcą wybić wielbłądy by walczyć z ociepleniem Parlament Australii ma głosować nad projektem, który zakłada przyznawanie uprawnień do emisji CO2 za zabicie wielbłąda. Uprawnienia te następnie można będzie sprzedać firmom na całym świecie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/250/t97786.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;bedzie;nastepcy;protokolu;z;kioto;onz;nie;zdazy,161,0,845985.html) Nie będzie następcy protokołu z Kioto. ONZ nie zdąży Do porozumienia nie doszło m.in. dlatego, że biedne i rozwijające się kraje dążą do przedłużenia protokołu z Kioto, kraje uprzemysłowione zaś opowiadają się za jego zastąpieniem nowym tekstem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t97436.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pawlak;limity;co2;sa;nie;do;zaakceptowania,83,0,843859.html) Pawlak: Limity CO2 są nie do zaakceptowania Wicepremier Waldemar Pawlak zapowiedział, że Polska zaskarży decyzję Komisji Europejskiej dotyczącą pozwoleń na emisję CO2.
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)