Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zmiana operatora. Za to Polska przed Trybunał UE

Przez niedbałość Polaków omijają korzyści płynące z nowych zasad telekomunikacyjnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

_ - Polska powinna już dziewięć miesięcy temu wdrożyć dwie dyrektywy z pakietu nowego unijnego prawa telekomunikacyjnego i dotąd tego nie zrobiła. Następnym krokiem jest Trybunał UE _ - poinformował rzecznik KE_ . _

_ - Konsumentów w Polsce omijają korzyści z nowych zasad telekomunikacyjnych. Jeśli ktoś dba o dobro konsumenta, powinien je wdrożyć, powinien to zrobić także, jeżeli poważnie myśli o wzroście gospodarczym _ - oświadczyła komisarz UE ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes.

Chodzi o dwie dyrektywy pakietu nowego unijnego prawa telekomunikacyjnego, który wszedł w życie 25 maja 2011 r., za pomocą którego KE chce wymusić przejrzystość rynku telekomów, poprawić jakość ich usług i ułatwić klientom zmianę operatora.

_ - Polska powinna była ukończyć ten proces (wdrażania dyrektyw) dziewięć miesięcy temu i nie zrobiła tego. Wysłaliśmy dwa upomnienia i następnym krokiem jest sąd. Wciąż możemy uniknąć wezwania przed Trybunał UE, ale czas ucieka _ - mówi rzecznik Kroes Ryan Heath. Sprawa w Trybunale mogłaby się skończyć karą finansową.

Rzecznik nie sprecyzował, ile czasu ma jeszcze polski rząd. Komisja ma jednak prawo wezwać Polskę przed Trybunał od stycznia 2012 r.., a decyzja może zapaść w najbliższych tygodniach lub miesiącach.

Tzw. dyrektywa praw obywateli o prywatności i łączności elektronicznej (2009/136/WE) zobowiązuje operatorów i dostawców internetu do bezpiecznego przechowywania danych osobowych i niezwłocznego informowania krajowych organów i swoich klientów o przypadkach ich naruszeń.

Z kolei tzw. dyrektywa lepszych uregulowań prawnych o sieci i usługach łączności elektronicznej (2009/140/WE) wymaga od urzędów telekomunikacyjnych (w Polsce UKE) promowania otwartego dostępu użytkowników internetu do informacji i korzystania z dowolnych aplikacji i usług.

Więcej o polskich wpadkach przed Trybunałem UE czytaj w Money.pl
Polska pozwana do Trybunału UE. Będą kary? KE wzywała wcześniej do jak najszybszego dostosowania się do unijnych norm.
Kierownica po prawej w Polsce? Zmuszą nas KE zajęła się sprawą rejestracji aut z kierownicą po prawej stronie po zgłoszeniu mieszkańca Kielc.
W tym rankingu jesteśmy na szarym końcu UE Polska została sklasyfikowana na 23 miejscu wśród krajów Unii Europejskiej w rankingu innowacyjności Komisji Europejskiej. Przed rokiem byliśmy oczko wyżej w tym zestawieniu.
Tagi: trybunał sprawiedliwości, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, prawo, gospodarka polska, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz