Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zmiany klimatu powodują coraz więcej pożarów

0
Podziel się

Organizacja WWF wezwała grecki i rosyjski rząd do poprawienia gospodarki leśnej.

Zmiany klimatu powodują coraz więcej pożarów
(Eggs&Beer/Flickr)
bEgNOtYR

Wzrost liczby pożarów to jedna z konsekwencji zmian klimatu powodowanych przez człowieka - alarmuje na swojej stronie internetowej organizacja ekologiczna WWF.

Rekordowe upały w połączeniu z zaniedbaniami w gospodarce leśnej są przyczyną pożarów, które dotknęły w tym sezonie Rosję i Grecję - pisze WWF. Prawdopodobieństwo wystąpienia pożarów rośnie wraz ze wzrostem częstotliwości występowania upałów i susz - dodaje organizacja.

Jak zauważa, kilka dni temu spłonął jeden z najważniejszych ekosystemów leśnych w rejonie Morza Śródziemnego - endemiczny las palmowy Preweli na Krecie. Według oficjalnych informacji, w Rosji tego lata spłonęło około miliona hektarów lasów, a wciąż płonie 14 niezwykle cennych obszarów chronionych; zniszczonych zostało co najmniej 127 miejscowości, zginęło ponad 50 osób.

bEgNOtYT

Według Instytutu Badań Kosmicznych im. Goddarda (GISS), na który powołuje się WWF, dekada 2000-2009 była najgorętsza w historii pomiarów, czyli od 1880 roku. Konsekwencją tego długoletniego wzrostu średniej globalnej temperatury są coraz częstsze ekstremalne zjawiska meteorologiczne, takie jak fale upałów, susze, ale również nawałnice czy trąby powietrzne.

W Rosji i Grecji katastrofalne skutki pożarów rosną ze względu na nieprawidłowe gospodarowanie lasami, brak odpowiednich zasobów ludzkich oraz wyposażenia służb leśnych i pożarniczych, a także niewystarczające działania prewencyjne - zaznacza WWF.

Jak tłumaczy dyrektor greckiego oddziału WWF Dimitris Karawellas, kryzys finansowy, który dotknął Grecję, zdziesiątkował i tak ograniczone fundusze na ochronę i zarządzanie lasami. _ - Tragiczne lato 2007 roku powinno nauczyć nas, że zapobieganie i zintegrowane zarządzanie będzie zawsze mniej kosztowało niż skutki prawdziwego kryzysu ekologicznego - _ dodaje.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t103783.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ministerstwo;srodowiska;dogadalo;sie;z;greenpeace,6,0,655366.html) Ministerstwo Środowiska dogadało się z Greenpeace Ekolodzy zakończyli protest w obronie Puszczy Białowieskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t95364.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rzad;ma;nowy;projekt;ustawy;o;odpadach,100,0,641892.html) Rząd ma nowy projekt ustawy o odpadach Polska musi zmienić prawo, by wdrożyć unijną dyrektywę. Ta wchodzi w życie w grudniu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t87195.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/unia;daje;polsce;czas;na;ograniczenie;emisji;pylow,88,0,641112.html) Unia daje Polsce czas na ograniczenie emisji pyłów Europarlament zatwierdził dyrektywę o ograniczeniu emisji szkodliwych substancji.
bEgNOtZu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)