Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zniesienie wiz dla Turcji. Dziś KE podejmie decyzję

0
Podziel się

Komisja Europejska ma w środę zaproponować zniesienie od czerwca wiz dla obywateli Turcji podróżujących do Unii. Ta decyzja to część porozumienia Brukseli z Ankarą dotyczącego zahamowania fali migracyjnej.

Zniesienie wiz dla Turcji. Dziś KE podejmie decyzję
(Cancillería Ecuador/wikimedia (CC BY-SA 2.0))
bDzhoqrV

Zgodnie z marcową umową, tureckie władze przyjmują z powrotem wszystkich migrantów, którzy nielegalnie przedostali się do Europy przez Morze Egejskie. Turcja nie spełniła jeszcze wszystkich 72 kryteriów niezbędnych do zniesienia wiz, ale ponieważ Bruksela potrzebuje Ankary, ma dać zielone światło dla ruchu bezwizowego. - W minionych tygodniach i dniach Turcja dokonała sporego wysiłku, by spełnić te kryteria - powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreeva.

Bruksela odpiera krytykę o stosowanie podwójnych standardów, przymykanie oczu na korupcję i łamanie praw człowieka w Turcji. Komisja zapewnia, że w każdej chwili system bezwizowy może być zawieszony, jeśli okaże się, że Ankara nie wywiązuje się ze złożonych obietnic i nie będzie przestrzegać wszystkich unijnych warunków.

Propozycja Komisji, dotycząca zniesienia wiz dla obywateli Turcji, musi być jeszcze zaakceptowana przez kraje członkowskie i Parlament Europejski, co - jak się oczekuje - ma nastąpić pod koniec czerwca.

bDzhoqrX
bDzhoqsy
KOMENTARZE
(0)