Notowania

turcja
04.05.2016 06:12

Zniesienie wiz dla Turcji. Dziś KE podejmie decyzję

Komisja Europejska ma w środę zaproponować zniesienie od czerwca wiz dla obywateli Turcji podróżujących do Unii. Ta decyzja to część porozumienia Brukseli z Ankarą dotyczącego zahamowania fali migracyjnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Cancillería Ecuador/wikimedia (CC BY-SA 2.0))

Zgodnie z marcową umową, tureckie władze przyjmują z powrotem wszystkich migrantów, którzy nielegalnie przedostali się do Europy przez Morze Egejskie. Turcja nie spełniła jeszcze wszystkich 72 kryteriów niezbędnych do zniesienia wiz, ale ponieważ Bruksela potrzebuje Ankary, ma dać zielone światło dla ruchu bezwizowego. - W minionych tygodniach i dniach Turcja dokonała sporego wysiłku, by spełnić te kryteria - powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreeva.

Bruksela odpiera krytykę o stosowanie podwójnych standardów, przymykanie oczu na korupcję i łamanie praw człowieka w Turcji. Komisja zapewnia, że w każdej chwili system bezwizowy może być zawieszony, jeśli okaże się, że Ankara nie wywiązuje się ze złożonych obietnic i nie będzie przestrzegać wszystkich unijnych warunków.

Propozycja Komisji, dotycząca zniesienia wiz dla obywateli Turcji, musi być jeszcze zaakceptowana przez kraje członkowskie i Parlament Europejski, co - jak się oczekuje - ma nastąpić pod koniec czerwca.

Tagi: turcja, zniesienie wiz, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz