Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Związkowcy sparaliżowali Brukselę

0
Podziel się:

Belgijskie związki protestują, bo obawiają się, że stracą doroczne indeksacje płac. Przez demonstrację premier Tusk utknął w korku, jadąc na szczyt UE.

Związkowcy sparaliżowali Brukselę
(PAP/EPA)

Na apel dwóch głównych związków zawodowych w czterech miejscach Brukseli manifestują tysiące osób, paraliżując belgijską stolicę przed szczytem UE, który rozpocznie się w godzinach popołudniowych.

Celem demonstrantów jest pokazać przywiązanie do dorocznej indeksacji płac w Belgii, przywileju który kwestionowały Niemcy.

- _ Nie chcemy paktu dla konkurencyjności, chcemy paktu dla solidarności _ - głosi główne hasło manifestantów.

Od godziny 11 do 14 zablokowana jest cała ulica de la Loi, główna arteria dzielnicy europejskiej prowadząca m.in. do siedziby Rady Europejskiej, gdzie o godz. 17 ma rozpocząć się szczyt _ 27 _. Tę wielką manifestację zorganizowała FGTB, czyli federacja związków zawodowych socjalistów.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/t131140.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/unijny;pakt;podniesie;podatki;od;firm,140,0,767628.html) Unijny pakt podniesie podatki od firm
Uczestnicy manifestacji dotarli na miejsce zbiórki z czterech newralgicznych dla komunikacji miejsc Brukseli, skutecznie utrudniając od wczesnych godzin porannych ruch przy dwóch głównych dworcach kolejowych, a także w centrum, aż po dzielnicę europejską, gdzie zamknięto stacje metra i wyłączono z użytku stację kolejową. Zatrzymywali się m.in. przy siedzibie Banku Narodowego i stowarzyszenia pracodawców europejskich BusinessEurope, gdzie wygłaszano przemówienia.

W tym samym czasie drugi, chadecki związek zawodowy CSC zorganizował wielką manifestację na esplanadzie Heysel, u podnóża Atomium, symbolu Brukseli - monumentalnego modelu kryształu żelaza wybudowanego z okazji Wystawy Światowej w Brukseli w 1958 roku. Tu też nie obyło się bez przemówień i haseł o Europę bardziej solidarną.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/106/t79466.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/pakt;konkurencyjnosci;pjn;chce;informacji,33,0,793121.html) Pakt konkurencyjności? PJN chce informacji
Impulsem do manifestacji był zapowiedziany przez Niemcy na początku lutego pakt na rzecz konkurencyjności. W pierwotnej wersji Berlin proponował w ramach zbliżania polityk gospodarczych państw członkowskich odejście od automatycznej indeksacji pensji, a także podniesienie wieku emerytalnego. Automatyczną coroczną indeksację stosują w UE jedynie Belgia i Luksemburg. Te zapowiedzi wywołały ogromny sprzeciw związków zawodowych. I choć od tego czasu pakt został znacznie rozwodniony i mowa jest raczej o umiarkowaniu płacowym, to związki zawodowe nie zrezygnowały z planów manifestacji.

Początkowo związki chciały zablokować całą Brukselę. Planowano blokadę głównych wjazdów do miasta, a także strajk komunikacji miejskiej. - _ Ale doszliśmy do wniosku, że to nie jest najlepszy pomysł, by zyskać popularność _ - powiedział sekretarz generalny FGTB Nico Cue, cytowany przez dziennik _ La Libre Belgiqie _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/143/t135311.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/za;cztery;dni;inauguracja;paktu;na;rzecz;euro,22,0,797206.html) Za cztery dni inauguracja paktu na rzecz euro Na szczycie Unii 24-25 marca przywódcy formalnie przyjmą pakt konkurencyjności.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t111455.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/mediator;poddal;sie;belgia;wciaz;bez;rzadu,229,0,760805.html) Mediator poddał się. Belgia wciąż bez rządu Kraj nie ma rządu od 26 kwietnia ubiegłego roku. Jego mieszkańcy zapuszczają brody.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t46997.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/huebner;zadowolona;z;ustalen;szczytu;ue,80,0,766544.html) Huebner zadowolona z ustaleń szczytu UE Zdaniem eurodeputowanej UE dostrzega potrzebę solidarności energetycznej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)