Notowania

kontrole żywności
09.05.2012 14:44

Żywność w Polsce. Czekają nas wzmożone kontrole

Kontrole będą dotyczyły restauracji, punktów gastronomicznych, hurtowni, ale też np. małych wędzarni ryb.

Podziel się
Dodaj komentarz
(andipantz/iStockphoto)

Wspólne kontrole inspektorów polskich, niemieckich i szwedzkich firm związanych z handlem żywnością zakłada międzynarodowy projekt _ Higiena i bezpieczeństwo żywności w regionie Morza Bałtyckiego _. Strony projektu biorą udział w Szczecinie w dwudniowej konferencji.

Jak tłumaczył dziennikarzom zachodniopomorski wojewódzki lekarz weterynarii Tomasz Grupiński, ideą wspólnych działań niemieckich, polskich i szwedzkich instytucji, w tym inspekcji zajmujących się kontrolą żywności jest m.in. ujednolicenie interpretacji unijnych przepisów żywnościowych, podniesienie kwalifikacji kontrolerów, a także zagwarantowanie bezpieczeństwa zdrowia publicznego w rejonie Bałtyku Południowego.

Poinformował, że uczestnicy projektu stworzą jedną listę podmiotów, które podlegałyby wspólnej kontroli. Znajdą się na niej m.in. restauracje, inne punkty gastronomiczne, hurtownie żywności czy jej producenci, np. małe wędzarnie ryb.

_ - Wszyscy w UE mamy takie same przepisy dotyczące tzw. pakietu higienicznego, ale każda ze stron inaczej organizuje sobie pracę. Chcemy ujednolicić te procedury, tak by konsumenci i inspektorzy nie byli traktowani w naszych krajach w różny sposób _ - dodał Grupiński. Chcemy wyrównać szanse przedsiębiorców w tych trzech krajach - zaznaczył.

Podkreślił, że partnerzy projektu, w tym powiaty południowej Szwecji, graniczące z Pomorzem Zachodnim powiaty niemieckie i woj. zachodniopomorskie to regiony turystyczne, w których szczególną rolę odgrywa bezpieczeństwo żywienia.

Uczestnicy projektu planują także wprowadzić system nagradzania podmiotów, na przykład przyznając znak-symbol potwierdzający szczególnie wysokie standardy związane z higieną żywności w danej firmie.

W projekcie bierze udział 14 uczestników. Oprócz samorządów, inspekcji sanitarnych i weterynaryjnych, są to instytucje związane z ochroną środowiska. Projekt ma być realizowany przez 30 miesięcy.

Czytaj więcej w Money.pl
Ziemniaki z jajkiem za 1000 złotych Trufle i kawior nie przesądzają o ekskluzywności kuchni. Zwykły kalafior przybrany sosnową gałązką, gorący ziemniak, czy żółtko jajka posypane ziołami też mogą być luksusem.
Zatruła się w KFC, dostanie za to 8 milionów KFC musi zapłacić osiem milionów dolarów rodzinie dziewczynki, która zatruła się Twisterem.
Najdroższe kanapki świata. Trufle, homar i ośmiornica W gronie najlepszych kanapek świata znalazła się japońska wołowina na białym chlebie i hot-dog z Essex, gdzie parówkę zastępują kawałki soczystego homara.
Tagi: kontrole żywności, jedzenie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz