Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
11.09.2020 17:45

Unia zmienia decyzję ws. przekopu Mierzei Wiślanej. Co dalej z flagową inwestycją PiS?

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Viviane Loonela zapewniła, że Bruksela nie będzie więcej protestować w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej. Jak tłumaczyła, Bruksela nie chce łączyć kwestii procedury przeciwnaruszeniowych ze sprawą samego przekopu.

Podziel się
Dodaj komentarz
Przekopu UE nie zatrzyma? (Fot: Adam Warżawa)

Jak przekonywała na konferencji prasowej Loonela, została uruchomiona przez UE procedura o naruszenie prawa przeciwko Polsce w związku z nieprzestrzeganiem wspólnotowego prawa oceniania oddziaływania na środowisko projektów.

Jak wyjaśniała, UE nie zamierza teraz mylić tych wątpliwości ze sprawą przekopu Mierzei Wiślanej, bo o tym ciągle dyskusje z polskim rządem się toczą.

Zobacz także: Podatek od smarftona. "Trzeba zapewnić twórcom dochody"

Co to oznacza dla samej inwestycji? Z informacji RMF FM wynika, że Komisja Europejska pozew w tej sprawie może złożyć jeszcze pod koniec września, najdalej w październiku. Jednak co istotne, nawet pozytywny wyrok TSUE w tej sprawie nie powstrzyma inwestycji.

Przypomnijmy, że wiosną 2018 r. KE przeszła do przedostatniej fazy procedury przeciwnaruszeniowej w sprawie polskich specustaw, m.in tej o przekopie Mierzei. Jak nieoficjalnie dowiedziało się RMF FM, KE nie jest w stanie tej inwestycji zablokować.

Przekop Mierzei Wiślanej. Polityk PiS ostro o inicjatywie Róży Thun
Przekop Mierzei Wiślanej. Poseł PiS: Róża Thun wpisuje się w rolę wykonawcy testamentu Stalina

Wszystko dlatego, że ze względów politycznych nie zamierza wchodzić w otwarty spór w tej sprawie z polskimi władzami. KE pod wodzą Ursuli von der Leyen praktycznie nic nie zrobiła w kwestii powstrzymania przekopu.

I to mimo wielokrotnych skarg i apeli organizacji ekologicznych. Komisja Europejska odpuściła kwestię przekopu Mierzei Wiślanej, a pozew, jak donoszą informatorzy RMF FM, to tylko "zasłona dymna", by pokazać ekologom, że Bruksela coś w tej sprawi robi.

Tymczasem, europosłanka PO Róża Thun nadal walczy o zatrzymanie prac przy przekopie Mierzei Wiślanej. "To zagrożenie dla Bałtyku" - przekonuje.

"To zagrożenie dla Bałtyku, temat palący nie tylko dla PL.Reagując na liczne Państwa głosy, zorganizowałam dziś spotkanie z kom. ds. środ. Virginijusem Sinkevičiusem, bo zdecydowane działania są konieczne do ochrony natury i odwrócenia procesu degradacji ekosystemów” - napisała europosłanka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, przekop mierzei, unia eurpejska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-09-2020

ZbysGość !ten przekop powinien być Dawno jedź do Holandii :tu nie chodzi o ekologię -Polska się wybija rośnie w siłę nie ulega presji lobby lewacko - … Czytaj całość

11-09-2020

GoscBardziej się martwcie ściekami płynącymi do Wisły i górnictwem. Gdybyśmy mieli normalnego sąsiada, normalna Rosję to do tej budowy by nie doszło. … Czytaj całość

11-09-2020

mggTestament Stalina.... w punkt

Rozwiń komentarze (766)