Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|

Unia zmienia decyzję ws. przekopu Mierzei Wiślanej. Co dalej z flagową inwestycją PiS?

767
Podziel się:

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Viviane Loonela zapewniła, że Bruksela nie będzie więcej protestować w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej. Jak tłumaczyła, Bruksela nie chce łączyć kwestii procedury przeciwnaruszeniowych ze sprawą samego przekopu.

Unia zmienia decyzję ws. przekopu Mierzei Wiślanej. Co dalej z flagową inwestycją PiS?
Przekopu UE nie zatrzyma? (Adam Warżawa)
bFgjqDYl

Jak przekonywała na konferencji prasowej Loonela, została uruchomiona przez UE procedura o naruszenie prawa przeciwko Polsce w związku z nieprzestrzeganiem wspólnotowego prawa oceniania oddziaływania na środowisko projektów.

Jak wyjaśniała, UE nie zamierza teraz mylić tych wątpliwości ze sprawą przekopu Mierzei Wiślanej, bo o tym ciągle dyskusje z polskim rządem się toczą.

Zobacz także: Zobacz także: Podatek od smarftona. "Trzeba zapewnić twórcom dochody"
bFgjqDYn

Co to oznacza dla samej inwestycji? Z informacji RMF FM wynika, że Komisja Europejska pozew w tej sprawie może złożyć jeszcze pod koniec września, najdalej w październiku. Jednak co istotne, nawet pozytywny wyrok TSUE w tej sprawie nie powstrzyma inwestycji.

Przypomnijmy, że wiosną 2018 r. KE przeszła do przedostatniej fazy procedury przeciwnaruszeniowej w sprawie polskich specustaw, m.in tej o przekopie Mierzei. Jak nieoficjalnie dowiedziało się RMF FM, KE nie jest w stanie tej inwestycji zablokować.

bFgjqDYt

Wszystko dlatego, że ze względów politycznych nie zamierza wchodzić w otwarty spór w tej sprawie z polskimi władzami. KE pod wodzą Ursuli von der Leyen praktycznie nic nie zrobiła w kwestii powstrzymania przekopu.

I to mimo wielokrotnych skarg i apeli organizacji ekologicznych. Komisja Europejska odpuściła kwestię przekopu Mierzei Wiślanej, a pozew, jak donoszą informatorzy RMF FM, to tylko "zasłona dymna", by pokazać ekologom, że Bruksela coś w tej sprawi robi.

Tymczasem, europosłanka PO Róża Thun nadal walczy o zatrzymanie prac przy przekopie Mierzei Wiślanej. "To zagrożenie dla Bałtyku" - przekonuje.

"To zagrożenie dla Bałtyku, temat palący nie tylko dla PL.Reagując na liczne Państwa głosy, zorganizowałam dziś spotkanie z kom. ds. środ. Virginijusem Sinkevičiusem, bo zdecydowane działania są konieczne do ochrony natury i odwrócenia procesu degradacji ekosystemów” - napisała europosłanka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFgjqDYO
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(767)
slav
rok temu
oczywiście agencji Moskwy chcieliby zablokować przekop. No cóż, nie uda im się. Ciekawe dlaczego nie protestują w sprawie czajki?
Błąd
rok temu
Dla PO KO a może inaczej, dla sług niemiec polska powinna być polem do uprawy ryżu żeby go z chin nie sprowadzać. Ewentualnie dla wykształconych polaków są w nagrodę miejsca wolne przy szparagach. Ludzie obudźcie się już dawno niemiec i francuz przestał liczyć ilość drukowanych euro do wykupu Polski. Musimy sami decydować co dla nas dobre a rozwój napewno jest dla Nas dobry. -- Według Thun i wrogów Polski .Polska nie może się rozwijać bo to biedny naród trzeba za wszelką cenę niszczyć wszelkie ambicje Polaków ,takich ludzi wybrano by reprezentować nie polskie interesy a interesy Niemiec i Rosji. Wedlug koncepcji adolfa austyjackiego goraco POpieranej przez tą niemkę polacy to untermensch i nie mają prawa sie rozwijać !? = Wielka szkoda, że mamy takich przedstawicieli, ktorzy są przeciwko Polsce !? --- Zagrożeniem dla Bałtyku nie jest przekop mierzei tylko ścieki z warszawskiej Czajki ! -- Czy ta Niemka Thun może zająć się Niemcami a nie Polską ? -- Te ziemie powinny być od 45go roku polskie. Nie byłoby w ogóle tematu mierzei bo była i powinna być od dawna polska. Ale zachód sprzedając tę część Polski stalinowi zamiast teraz naprawić swój blad, powinien politycznie wydusić na rosji wolny przepływ wszelkich polskich jednostek. Nie zrobił tego przez dziesięciolecia. Mam nadzieję, że teraz nie wysłucha takich folksdeuczów, agentów sowieckich jak thun.....
Kobuz
rok temu
Thun , pora się zbierać na emeryturę. Wystarczy tej dywersji - agenturalnej działalności !! Taka anty polka nie może decydować za Polaków którzy opowiadają się za przekopem Mierzei Wiślanej jako bardzo ważnej inwestycji korzystnej dla gospodarki tamtego regionu i nie tylko ważne dla gospodarki całego kraju. Kto blokuje tą inwestycję to blokuje rozwój Polski a tego nie powinna robić osoba będąca obywatelem Polski !? --- Jakby Holendrzy w XVII wieku pilnowali tak ekologii, to Żuławy były by do dzisiaj pod wodą a jeziora Drużno by nie było /a dziś jest ostoją przyrody.../
bFgjqDYP
baba
rok temu
ekoteroryści, donosiciele i inny tego typu element robi wszystko pod dyktando Rosji i Niemiec !!! - Ale , chociaż tyle możemy zagrać Rosjanom na nosie, warto, pokazać że jesteśmy na swoim i w europie. Nie zważajmy na propagandę ! nr. 1.- Money = 2.- Gazeta Wyborcza = 3.- TVN === same kłamstwa i szerzenie obłudy.Tak można porównać te trzy wynalazki... :((( Przekop musi być ! - choć nie przepadam za PIS ,to jak najbardziej popieram kilka inwestycji jak między innymi PRZEKOP. Jestem za i w tym temacie jak najbardziej popieram Państwo Polskie nie może być uzależnione od wód terytorialnych Rosji by przepłynąć. Przekop n ie ma też większego wpływu na ekologię poza samym wykopem a i tak przy okazji bursztyn się przyda.
???
rok temu
A w sprawie Rosyjsko niemieckiego gazociągu po dnie Bałtyku Pani Róża nie protestowała?
...
Następna strona