Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Paszport covidowy. Ruszyły testy systemu. Bez Polski

41
Podziel się:

System ma umożliwić zaszczepionym swobodne podróżowanie i to już niebawem. Komisja Europejska chce zakończyć test paszportów covidowych 1 czerwca. Od 21 czerwca możliwe byłoby swobodne podróżowanie.

Paszport covidowy. Ruszyły testy systemu. Bez Polski
Od 21 czerwca możliwe byłoby swobodne podróżowanie. (WP, Mateusz Madejski)

Jako pierwsze do centralnego systemu stworzonego na zlecenie Komisji Europejskiej przez Deutsche Telekom i SAP podłączyły się Francja i Malta - donosi "Rzeczpospolita".

Każdego dnia na próbę mają zostać podłączone kolejne dwa kraje. Do końca przyszłego tygodnia przetestowanych zostanie w sumie 18 państw UE oraz Islandia.

Jak pisze dziennik, Polska nie zgłosiła się do testów. Dlaczego?

Zobacz także: Fundusz Odbudowy. Będą kary dla Siarkowskiej i Janowskiej? Radosław Fogiel odpowiada

– Na razie Polski w tym nie ma, bo nie dostarczyliśmy danych. Mam nadzieję, że nie skończy się na tym, że w ogóle nas w tym nie będzie – wyjaśnia na łamach "Rz" Andrzej Halicki, eurodeputowany PE, wiceprzewodniczący Komisji Sprawiedliwości, Swobód Obywatelskich i Spraw Wewnętrznych w PE, która zajmuje się certyfikatem.

Z nieoficjalnych doniesień wynika, że niegotowe są również Słowacja, Słowenia, Rumunia, Węgry, Łotwa, Portugalia, Finlandia i Irlandia.

Komisja Europejska na razie prowadzi test offline, ze sztucznymi danymi, sprawdzając jak działa system.

- Pilotaż obejmuje testowanie zdolności państw członkowskich do łączenia się z portalem UE, ładowanie i pobieranie kluczy publicznych potrzebnych do weryfikacji certyfikatu, a także testy bezpieczeństwa – przekonuje cytowana przez "Rz" Johannes Bahrke, rzecznik Komisji Europejskiej.

Plan jest taki, aby zakończyć test 1 czerwca. Od 21 czerwca możliwe byłoby wówczas swobodne podróżowanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(41)
Bnik
3 lata temu
„System ma umożliwić zaszczepionym swobodne podróżowanie i to już niebawem” - redaktor zapomniał ze osoby niezaszczepione tez bedą mogły podróżować swobodnie pod warunkiem ze przedstawia negatywny wynik testu na obecność wirusa SARSCOV2, rownież niezaszczepieni ozdrowieńcy bedą mogli podróżować....
sunny
3 lata temu
Czy ktoś pyta alpiniste który ma ochotę się wspinać czy ma uprawnienia idzie w góry i jak sie , cos wydarzy wszyscy go ratują. Pijany kierujący autem, nie posiadający prawa jazdy , jest traktowany jak kierowca przed sadem i przez policję ! A normalny niby "wolny" obywatel w dzisiejszej UE, płacący podatki, przestrzegający prawa, będzie musiał legitymować paszportem covidowym by normalnie wejść do restauracji i zjeść posiłek lub wyjechać za granice w niby "wolnej" Europie. A równocześnie nagrywanie kamera przestępcy na gorącym uczynku jest naruszeniem wolności? Quo vadis Europo? Jestem zaszczepiony, ale paszport szczepionkowy to naruszenie wolności.
hajasz
3 lata temu
W sumie to należy się jakaś "zapłata" królikom doświadczalnym.My ludzie zaszczepimy się za dwa lata-jeśli króliki przeżyją w dobrym zdrowiu.
hajasz
3 lata temu
Wprowadźmy paszporty niekowidowe,tak aby tylko niezaszczepieni mogli podróżować !
mak444
3 lata temu
a co ich to obchodzi niech unia da nam kasę jak mawiał pewien pan która należy się nam jak psu micha i od reszty niech się od pepsi.
...
Następna strona