Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

UOKiK prześwietla sieci handlowe. Pod lupą zarówno Biedronka jak i Lidl

15
Podziel się

Ponad 800 kontroli jakości i oznakowania warzyw i owoców przeprowadziła Inspekcja Handlowa w największych sieciach handlowych.

Ponad 800 kontroli jakości i oznakowania warzyw i owoców przeprowadziła Inspekcja Handlowa
Ponad 800 kontroli jakości i oznakowania warzyw i owoców przeprowadziła Inspekcja Handlowa (123RF)
bEidaoIB

Pod okiem UOKiK znalazł się zarówno Biedronka jak i Lidl. Kontrolę przeprowadzono również w innych marketach takich, jak Auchan, Carrefour czy Kaufland.

"Inspektorzy sprawdzili 5,5 tys. partii owoców i warzyw. Zakwestionowali prawie 25 proc. z nich. Nieprawidłowości najczęściej dotyczyły braku informacji lub błędnych danych o kraju pochodzenia – tak było w kilkunastu procentach skontrolowanych produktów. IH nałożyła w sumie ponad 260 kar o łącznej wysokości ok. 200 tys. zł" - informuje UOKiK.

bEidaoID

Konsument musi dysponować rzetelną informacją skąd pochodzą ziemniaki, pomidory, ogórki czy jabłka. Często na tej podstawie konsument w ogóle decyduje o tym czy dokona zakupu. Niedopuszczalne jest, aby sklepy wprowadzały konsumentów w błąd co do kraju pochodzenia produktów – wyjaśnia Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Zobacz także: Zobacz też: Rolnicy wtargnęli na konferencję. Prezes UOKiK oburzony. "Komedia"

Jednak nie tylko w sklepach inspektorzy prześwietliła jakość świeżych warzyw i owoców. Jak zaznacza UOKiK kontrola odbywa się również na wcześniejszym etapie obrotu - w imporcie, zakładach pakujących, hurtowniach, magazynach, na giełdach towarowych.

bEidaoIJ

"Odpowiada za nią Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, która od lipca 2020 r. przejmie kompleksowy nadzór nad żywnością, zapewniając kontrolę całego łańcucha dostaw, w ujęciu "od pola do stołu"" - wyjaśnia urząd.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

bEidaoJe
KOMENTARZE
(15)
rrtt
rok temu
ale bzdury🤣 jeśli przeszkadzaj mi Art. W sieciach to tam nie kupuje i już jest pobyt jest podaż. A Polak za swoje jak za zlot za zagraniczne za darmo i napluc jak wezmę dla siebie. potrafimy czytać więc co za problem przeczytać info na opanowaniu? wszyscy się spieszą ale przy kasie, nie robiąc zakupy na sklepie🤣. podobno żyjemy w wolnym kraju więc możemy wybierać gdzie kupujemy. ja wybieram sieciowki od rolników nie kupuje bo to ich zachowanie mi nie odpowiada. mam wybór i wybieram a nie płacze jak to źle....
Cok
rok temu
Możecie im naskoczyć
guru66
rok temu
5500 kontroli, z tego 25% to nieprawidłowości na łączną karę 200tyś. zł. TO OK.150zł. na sklep. ŻART!!!!
bEidaoJf
Janina
rok temu
Dlaczego są tak niskie kary ?Polska jest rajem dla oszustów i złodzieji.Tak jak Polskie instytucje i służby specjalne ochraniały Amber Gold i Get Back który okradał Wolaków.
200 tys. zł ł...
rok temu
Na jednego to śmieszna kara, a co dopiero na wszystkich. Dostali tym samym, zielone światło na dalszą taką działalność. Wstyd dla organów kontrolnych. Sami powinni zostać za to ukarani.