Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Biedronka
25.09.2019 10:42

UOKiK zarzuca Biedronce nieuczciwe praktyki. Grozi jej 1,5 mld zł kary

To może być sprawa dekady. UOKiK twierdzi, że Biedronka stosowała nielegalne praktyki wobec swoich dostawców. I grozi karą w wysokości 3 proc. rocznych obrotów. A to oznacza, że trzeciej co do wielkości firmie grozi najwyższa kara w historii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Biedronka może mieć problemy z UOKiK. (Fot: biedronka)

W czerwcu 2019 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadził kontrolę w spółce Jeronimo Martins Polska (JMP), do której należy sieć Biedronka. Jak twierdzi, zdobyte wówczas informacje i dokumenty dały podstawę do postawienia firmie zarzutu nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej.

Kara za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej może wynieść do 3 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy. Niewiele? Nie jak się to przełoży na sprzedaż sieci. Jeśli przyjąć roczne przychody ze sprzedaży, to Biedronka mogłaby zapłacić nawet 1,5 mld zł kary. W ubiegłym roku sprzedała towary za 11,69 mld euro, czyli około 51 mld zł (według obecnego kursu euro - 4,38 zł).

Z informacji zebranych w czasie kontroli wynika, że JMP w relacjach z dostawcami, w szczególności owoców i warzyw, uzyskuje dwa typy rabatów. Pierwszy z nich jest procentowo określony w umowie i jest stosowany po przekroczeniu ustalonej wcześniej wartości obrotu (sprzedaży do Biedronki).

Gang Słodziaków. Uważaj na haczyk w regulaminie

Zastrzeżenia urzędu wzbudza drugi z rabatów. Po pierwsze dostawcy Biedronki nie znają jego wysokości, a po drugie są o nim informowani na koniec miesiąca, po zrealizowaniu dostaw. W przypadku nieudzielenia tego rabatu dostawcy grozi kara umowna.

- Naszym zdaniem praktyka właściciela sklepów Biedronka może stanowić naruszenie dobrych obyczajów i wykorzystywanie słabszej strony umowy - komentuje sytuację Marek Niechciał, prezes UOKiK.

- Jeronimo Martins Polska ma silniejszą pozycję negocjacyjną i podejrzewamy, że wykorzystuje ją w nieuczciwy sposób. W efekcie tych działań dostawca produktów spożywczych, głownie owoców i warzyw, nie ma pewności, czy będzie musiał udzielić dodatkowego rabatu, ani jak duży on będzie. Tym samym zawierając umowę nie wie, ile będzie mógł zarobić - podkreśla Niechciał.

Szef UOKiK wskazuje, że to kolejne działanie urzędu, którego celem jest poprawa sytuacji rolników. Trzeba pamiętać, że wymuszanie rabatów przez sieć handlową może powodować przerzucanie presji cenowej na producentów rolnych.

Co na zarzuty odpowiadają przedstawiciele Biedronki?

"W pełni współpracujemy z UOKiK, by jak najszybciej wyjaśnić wątpliwości urzędu. Szczegółów toczącego się postępowania nie komentujemy. Jednocześnie zapewniamy, że rozwijając relacje z partnerami handlowymi, JMP zawsze ściśle przestrzega przepisów polskiego prawa".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: Biedronka, uokik, kara, gospodarka, wiadomości, handel
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-09-2019

były stonki, są biedronkiJeśli się szanujesz, Polaku, nie chodź tam na zakupy, po wczorajszej akcji rolników z jabłkami mówię tej firmie NIE. Nie będzie mnie kłamał jakiś … Czytaj całość

25-09-2019

MmNiech się w końcu zajmą tym że sprzedają jabłka które są oznaczone jako pochodzące z Polski a pochodzą z innych krajów! To jawne przestępstwo. Inne … Czytaj całość

25-09-2019

BleeeeNie kupuję w biedrocnce, bo jest tam syf, brud i ubóstwo. Podłoga się klei, ceny się nie zgadzają, z obsluga po polsku dogadać się nie można, a po … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (344)