Notowania

gospodarka
30.08.2019 10:26

Wywóz śmieci. UOKiK krytycznie o systemie gospodarowania odpadami

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wskazał, że od początku tego roku ceny za odbiór i zagospodarowanie odpadów znacznie wzrosły. 60 proc. zbadanych przez UOKiK samorządów podniosło opłaty. Kontrolerzy wskazali, że do takiego stanu przyczyniły się zmiany w prawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Odbiór śmieci jest coraz droższy – w 2019 roku ceny wzrosły średnio o ok. 16 proc. (Fot: TOMASZ RYTYCH/REPORTER)

UOKiK w raporcie pokontrolnym wskazał, że o ile w latach 2016-2018 wzrost opłat za wywóz śmieci wahał się w okolicach 4 proc., o tyle w pierwszych czterech miesiącach 2019 roku ceny wzrosły już o ok. 16 proc. w skali całego kraju.

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", wysokość należności różni się w każdej gminie. I tak w Józefowie, Markach i Otwocku (woj. mazowieckie) za segregowane śmieci trzeba zapłacić 32 złote, a za niesegregowane między 63 a 65 złotych. To najwyższy wynik w całej Polsce.

Na drugim biegunie znajduje się Białystok – tam opłaty te wynoszą odpowiednio 5 i 11 złotych. O złotówkę więcej płaci Stalowa Wola.

Zobacz także: Minister środowiska nie potrafi segregować śmieci. Złapaliśmy go

Skąd takie różnice? Zdaniem kontrolerów jest to pokłosie zmian w przepisach przyjętych w 2012 roku. To one narzuciły na gminy obowiązek gospodarowania odpadami. Wcześniej zajmowały się tym indywidualni właściciele nieruchomości. Teraz drogą przetargu wybiera się firmę, która zajmuje się wywozem śmieci na całym terenie jednostki samorządowej.

Zdaniem UOKiK-u decyzja ta wyeliminowała w praktyce konkurencję. W ponad połowie gmin miejskich do przetargu startuje jedna firma. Jeśli przestaną ją satysfakcjonować warunki zawarte w podpisanej przez nią umowie, to po prostu ją zrywa i jako jedyna staje do kolejnego przetargu – już ze zwiększonymi stawkami.

Segregujemy, a i tak drożeje. Wywóz śmieci obciążył ostatnio nasze portfele
Wywóz śmieci drożeje błyskawicznie. Ale nie wszędzie. Mapa śmieciowej drożyzny

Od 2012 roku z rynku zniknęło ok. 35 proc. firm, które zajmowały się wywozem śmieci. Według urzędników, powstrzymać monopolizację rynku może zniesienie regionalizacji (wprowadzone w 2019 roku). Dzięki zniesieniu tej zasady, firmy mogłyby przewozić śmieci do instalacji rozmieszczonych po całej Polsce, a zatem rozszerzyłyby swoją działalność. Pozwoliłoby to wchodzić im do gmin, w których postępuje monopolizacja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, wywóz odpadów, uokik, kontrola uokik, gminy, samorządy
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-08-2019

RexCeny rosną bo trza nakarmić urzędników.Kiedy zaczną skupować te śmieci?

30-08-2019

ejżeZ 11 ZŁ NA 21 OD OSOBY TO JEST 16 % ???

31-08-2019

BanxxPłaciłem 25zł A płacę 49zł za miesiąc to wzrost 99% , pan redaktor powinien bardziej postarać . Samorządy po prostu nabijają sobie kasę

Rozwiń komentarze (4)