Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

UOKIK ukarał przetwórców. Wykorzystywali przewagę nad rolnikami

4
Podziel się:

8,3 mln zł kary musi zapłacić firma T.B. Fruit Polska. To pierwsza i jednocześnie maksymalna kara za nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej wobec rolników - wskazuje UOKiK.

Kara na przetwórców.
Kara na przetwórców. (123RF)

T.B. Fruit Polska to jedna z największych firm skupujących owoce i produkujących koncentrat jabłkowy w Polsce. Spółka jest częścią europejskiej grupy należącej do Francoso Corporation. Przetwarza również wiśnie, maliny, aronię, truskawki oraz czarną porzeczkę - wylicza UOKiK, który właśnie nałożył na nią rekordowo wysoką karę.

Przedsiębiorstwo musi zapłacić 8,3 mln zł za nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej wobec rolników. Jak wynika z ustaleń UOKiK, firma nie dotrzymywała ustalonych przez siebie terminów płatności.

Mimo że w umowie deklarowała 30 dni na zapłatę, to rolnicy otrzymywali pieniądze o wiele później. T.B. Fruit Polska zwlekał średnio ponad 100 dni z uregulowaniem należności, a najdłuższe opóźnienie wyniosło prawie rok.

- W trakcie postępowania liczyliśmy, że spółka dobrowolnie zmieni swoją praktykę, która dla rolników może oznaczać utratę płynności finansowej i poważne kłopoty finansowe. Niestety, tak się nie stało, nawet pomimo wyraźnego sygnału ze strony urzędu, że jest to łamanie prawa. Stąd kara finansowa w maksymalnej wysokości i nakaz zaniechania praktyki – mówi prezes UOKiK Marek Niechciał.

Zgodnie z przepisami to 3 proc. ubiegłorocznego obrotu spółki. Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do sądu.

Jednocześnie inny przetwórca skontrolowany przez Urząd – firma Rauch Polska – uniknął kary, ponieważ zmieni swoje praktyki. Ten jeden z największych producentów soków owocowych w Europie podpadł UKOKiK-owi, gdyż mógł w niejasny sposób ustalać cenę, po której odbierał owoce od dostawców.

Jak wyjaśnia UOKiK, przetwórca podawał jedynie mało precyzyjne informacje, że cena będzie zależeć od m.in. jakości produktów rolnych, terminu dostawy czy warunków rynkowych, jak wielkość popytu i podaży. W efekcie kontrahent spółki nie mógł określić nawet przybliżonej kwoty, jaką otrzyma za dostarczane produkty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
gosc
5 lata temu
Kiedy NFZ zaplaci kare za za przeciaganie platnosci i nie placenie w terminie ?
Rybak
5 lata temu
Wezcoe sie za paula trans To dopiero zlodzieje i monopolista
bzz
5 lata temu
Kto kasę dostanie? Rolnicy? Nieeeee ;-))) na pewno nie. Darmozjady przepierd.... kolejne pieniądze na opłatę obiecanek przedwyborczych.
kocham PiS
5 lata temu
Rolnicy to nie rodziny inteligenckie!