Notowania

Upadłość konsumencka. Prezydent podpisał ustawę, która ją upraszcza

Do ogłoszenia upadłości wystarczy samo stwierdzenie, że dłużnik jest niewypłacalny - wynika z ustawy, która właśnie zyskała podpis prezydenta. W zamyśle zmiana prawa ma pomóc dłużnikom bezpiecznie wyjść z zadłużenia i odbudować normalne życie, bez wiecznego strachu przed komornikiem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Prezydent podpisał ustawę ułatwiającą upadłość konsumencką (Fot: Pawel Supernak)

- Obecnie Polacy, jeśli przecenią swoje możliwości finansowe, stracą pracę, dotknie ich choroba lub nieszczęśliwe zdarzenie losowe, przez co nie są w stanie spłacać zobowiązań, najczęściej podlegają egzekucji komorniczej - przypomina ministerstwo sprawiedliwości, które stoi za ustawą.

Prawo karne. Chcemy surowszych kar, ale płacić za więźniów nie ma komu

- Tracą dom, mieszkanie i praktycznie całe zarobki. Jeśli więcej zarobią, więcej zabierze im komornik, a narastającego przez odsetki długu i tak nie są w stanie spłacić do końca życia. Wiele osób wpycha to w szarą strefę, naraża na depresję i problemy rodzinne. A wierzyciele i tak nie odzyskują całej należności, bo z dłużnika zdjęto już przysłowiową ostatnią koszulę - wskazuje resort w komunikacie.

Jak informuje ministerstwo, o skali problemu mają świadczyć liczby. - Szacuje się, że ponad 2 mln Polaków nie może uporać się z przeterminowanymi długami, których wartość wynosi w sumie prawie 50 mld zł - czytamy w komunikacie.

Obejrzyj też: Upadłość konsumencka krok po kroku. Adam Łącki wyjaśnia

Mają to zmienić nowe przepisy o upadłości konsumenckiej. Teraz sąd nie będzie już na wstępie badał przyczyn niewypłacalności. Do ogłoszenia upadłości wystarczy samo stwierdzenie, że dłużnik jest niewypłacalny. Przyczyna niewypłacalności zostanie zbadana dopiero po ogłoszeniu upadłości.

Takich spalarni śmieci może niedługo być w Polsce więcej
Spalarnie śmieci wrócą do łask. Rząd zmienia zdanie, ekolodzy się martwią

Dopiero wtedy podejmowana będzie decyzja, czy możliwa jest odmowa oddłużenia, przy czym możliwość tę ograniczono do sytuacji celowego działania nakierowanego na trwonienie majątku, a więc zachowania wynikającego ze złej woli dłużnika i prowadzącego do oczywistego pokrzywdzenia wierzycieli. Chodzi na przykład o zaciągnięcie kredytu ze świadomością braku możliwości jego spłaty i jego wydatkowanie na luksusowe dobra.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-09-2019

Sebastian PietrasikSuper!!! Brawo Panie Prezydencie.W Niemczech to działa i się sprawdza od dawna.

11-09-2019

To prawo pod lichwęNie ucierpi bank, nie ucierpią władze . Ucierpią komornicy i my

11-09-2019

gsdfbardzo dobrze, może banki zaczną dokładnie weryfikować komu udzielają pożyczek, a nie są współsprawcami w robieniu wałów

Rozwiń komentarze (124)