Notowania

Spalarnie śmieci wrócą do łask. Rząd zmienia zdanie, ekolodzy się martwią

Ministerstwo Środowiska nie jest już aż tak mocno przeciwne budowie spalarni śmieci. W najbliższym czasie może ich się pojawić znacznie więcej. A to nie podoba się ekologom, którzy wieszczą katastrofę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Takich spalarni śmieci może niedługo być w Polsce więcej (Fot: MAREK LASYK/REPORTER)

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", zmiana stanowiska Ministerstwa Środowiska zaskoczyła rynek i przeraziła ekologów.

Jeszcze niedawno resort nie dopuszczał innych możliwości radzenia sobie z odpadami niż przetwarzanie i recykling. Teraz jednak stanowisko zostało znacznie złagodzone.

Nowe spalarnie będą mogły powstawać, o ile zmieszczą się w ustawowych limitach termicznego przetwarzania odpadów.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Według "DGP" kluczowe deklaracje można było usłyszeć z ust ministra rolnictwa podczas jednej z konferencji na temat szarej strefy. Henryk Kowalczyk powiedział wówczas, że do tej pory powstawanie nowych spalarni nie było możliwe, bo przepisy były niedoskonałe.

Każda spalarnia musiała bowiem być wpisana w Wojewódzkim Planie Gospodarowania Odpadami. Problem w tym, że wiele takich instalacji było tam wpisywanych, ale nigdy nie powstały. Więc niejako "blokowały" miejsce ewentualnym chętnym do budowy nowych spalarni.

Wiele firm z powodu niedoboru pracowników musi sięgać na przykład po pracowników z Azji
Rynek pracy w Polsce. Firmy zatrudniają nie tylko Ukraińców. Pora na Indonezję

Miał to być element walki konkurencyjnej i "betonowaina" rynku. Wszystko po to, by nie pojawił się na nim nikt nowy.

Teraz Kowalczyk zapowiada weryfikację tych planów i ewentualne wykreślenie niektórych projektów z WPGO. Wtedy zrobi się miejsce dla nowych spalarni.

Rysunek wygląda jak wykonany przez dziecko. Ale chodzi o gigantyczną inwestycję
GDDKiA przedstawia gigantyczną inwestycję. Jakby dziecko bawiło się kredkami

Dla samorządów to o tyle dobra informacja, że w dobie szalejących cen za wywóz odpadów, spalarnie jawią się jako rozwiązanie znacznie obniżające koszty. Powszechne przekonanie jest takie, że dzięki temu będzie po prostu taniej. A to ucieszy mieszkańców.

Praktyka pokazuje jednak, że nie zawsze spalarnia jest lekiem na całe zło. "DGP" podaje tutaj przykład Bydgoszczy, gdzie mimo funkcjonującej tego typu instalacji, ceny za wywóz śmieci nie są niższe niż w porównywalnych gminach. A wręcz odwrotnie.

Budowa spalarni przeraża ekologów. - Budując spalarnie, zniechęcimy Polaków do segregowania odpadów. Samorządom nie będzie na tym zależało, skoro i tak wszystko pójdzie do spalenia - przekonują ekolodzy.

I dodają, że choć zaoszczędzimy na wywozie śmieci, to przyjdzie nam zapłacić za niezrealizowanie unijnych limitów recyklingu. Finalnie wyjdzie więc na to samo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: spalarnie śmieci, ekologia, odpady, śmieci, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-09-2019

AXIMam propozycję - zbierzmy wszystkich ekologów z Polski i wyślijmy ich na jedną dużą manifestację do Chin, lub USA. Po 10 latach ciężkich robót wrócą i … Czytaj całość

11-09-2019

M.M.M.Co za ludzie w tym PiSie! Ciemnogród i zacofanie

12-09-2019

LexEkolodzy? Jacy ekolodzy? Co najwyżej ekoterroryści.

Rozwiń komentarze (53)