Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
praca
11.09.2019 07:01

Rynek pracy w Polsce. Firmy zatrudniają nie tylko Ukraińców. Pora na Indonezję

Ukraińcy na polskim rynku zadomowili się na tyle, że firmy poszukują już nowych rozwiązań, bo rąk do pracy wciąż brakuje. Teraz niektórzy postanawiają sięgać po pracowników z Azji, na przykład z Indonezji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Wiele firm z powodu niedoboru pracowników musi sięgać na przykład po pracowników z Azji (Fot: Tomasz Kawka/East News)

Jak pisze "Rzeczpospolita", jedną z takich firm jest Amica, czyli producent sprzętu AGD. W zlokalizowanej w podpoznańskich Wronkach fabryce już teraz pracuje ponad 400 Ukraińców.

- Widzimy, że chcą zostać i do Polski przenoszą się również ich rodziny, ale szukamy też innych możliwości – mówi "Rz" Michał Rakowski, członek zarządu oraz dyrektor finansowy Amiki.

Te inne możliwości to m.in. zatrudnianie Azjatów. W tej chwili w zakładzie pracuje grupa około 20 osób z Indonezji. To - jak mówią przedstawiciele firmy - na razie testowy projekt.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Ale wielu pracodawców nie ukrywa, że szuka pracowników również wśród obywatelki krajów Dalekiego Wschodu. W Polsce pojawia się coraz więcej Filipińczyków, Koreańczyków czy Hindusów.

Ponadto wiele firm stara się wyszkolić swoich pracowników już na etapie szkoły zawodowej. Stąd współpraca z placówkami dydaktycznymi.

Choć przepis funkcjonuje od dawna biznes odkrywa go na nowo.
Ukraińcy w Polsce. Pracodawcy znaleźli sposób na zdobycie pracowników

– Dzięki współpracy ze szkołą mamy wpływ na program kształcenia. Z drugiej strony gwarantujemy zdobycie wiedzy i umiejętności – technologicznych i biznesowych, których często brakuje osobom wkraczającym na rynek pracy – mówi "Rzeczpospolitej" Olgierd Bałtaki, dyrektor personalny Samsung Electronics Manufacturing Poland.

To właśnie branża AGD ma bardzo duże problemy ze znalezieniem rąk do pracy. A - jak alarmuje - będzie jeszcze gorzej. Przedstawiciele sektora napisali nawet w tej sprawie list do premiera Mateusza Morawieckiego.

Blisko 40 proc. Ukraińców traktuje Polskę jako tymczasowe miejsce zamieszkania
Ukraińcy z Polski chcą wyjeżdżać. Wybiorą albo powrót do kraju, albo zarobki w Niemczech

- Nas niepokoi już nawet nie tyle sytuacja obecna, tylko to, co może dopiero nastąpić. Nie mówimy tylko o prostych stanowiskach przy taśmie produkcyjnej. Obawiamy się, że rynek najlepszych specjalistów może skutecznie wydrenować zniesienie limitu płacenia składek na ZUS, a to tylko jedno z wyzwań, z jakimi jako sektor musimy się zmagać - alarmuje Wojciech Konecki, dyrektor generalny APPLiA Polska, organizacji zrzeszającej producentów AGD.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: praca, azja, rynek pracy, ukraina, agd, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-09-2019

jjjPolska ma jeden z najniższych współczynników udziału płac w PKB w Europie. Pracodawców stać na podwyżki ale wolą dalej januszować i kombinować z miską … Czytaj całość

11-09-2019

ZagranicaDajcie 5 koła na miesiąc i zjeżdżam z zagranicy dla mojej żony 4.5 i macie 2 osoby więcej pasuje?

12-09-2019

roromentalnosc polskiego pracodawcy:zatrudnie dwoch ukraincow byle nie zaplacic normalnie Polakowi .wniosek pracownicy zaczynaja sie szanowac

Rozwiń komentarze (142)