Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Prawo karne. Chcemy surowszych kar, ale płacić za więźniów nie ma komu

77
Podziel się:

Domagamy się, jako społeczeństwo, wyższych kar za przestępstwa, a jednocześnie sprzeciwiamy się finansowaniu utrzymaniu więźniów z podatków. Rząd obiecuje bardziej surowe karanie, ale nie oszacował nawet kosztów takich zmian w prawie.

Prawo karne. Chcemy surowszych kar, ale płacić za więźniów nie ma komu
(PAP)

Politycy wszystkich łączących się partii deklarują, że są zwolennikami bardziej surowego karania przestępców. Kary mają być odczuwalne, a nie tylko symboliczne. Czyli więzienie – tyle że one już dziś są przepełnione, a 40 tys. skazanych oczekuje na odbycie kary – zauważa Witold Zontek, doktor nauk prawnych w Katedrze Prawa Karnego UJ.

Autor zauważa na łamach "Rzeczpospolitej", że społeczeństwo domaga się surowych kar, ale zapomina, że każdy kolejny miesiąc w więzieniu generuje ogromne koszty. Miesięcznie to 3 518 zł, co w skali roku daje 42 219 zł.

"W liczbach bezwzględnych: osadzenie dodatkowo 1 000 osób w zakładach karnych na rok to koszt 42 milionów zł" – czytamy. Dr Witold Zontek zauważa pewien paradoks myślenia o karaniu: z jednej strony społeczeństwo żąda krwi, a z drugiej nie chce za to płacić.

Zobacz także: Obejrzyj: "Tłit". Adam Bodnar krytycznie o karze bezwzględnego dożywocia

Za zwiększeniem liczby osadzonych pójdą, siłą rzeczy, dodatkowe pieniądze, ale towarzyszyć temu będzie społeczne niezadowolenie i pytanie o to, dlaczego państwo tak dużo płaci za utrzymanie więźniów. Przewidując ten scenariusz, autor konkluduje, że procedowana obecnie nowelizacja kodeksu karnego radykalnie zaostrzająca kary za poszczególne przestępstwa oraz zmieniająca zasady ich wymiaru (eliminując praktycznie całkowicie warunkowe zawieszenie i kary wolnościowe za mniej groźne przestępstwa) jest doskonałym przykładem brakiem fiskalnej wyobraźni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(77)
RTG
5 lata temu
Przywrócić karę śmierci, za morderstwo, za defraudacje powyżej np miliona zł. Poco utrzymywać zwyrodnialców.
Kwarka 46
5 lata temu
A w którym kraju płacą za więźniów , jak zarobią na siebie to dostaną jeść spać i pić. I tak trzeba podchodzić do tej sytuacji. A nie ,żeby więzień który zrobił krzywdę człowiekowi lub państwu, dostawał to wszystko gratis a poszkodowany lub każdy inny człowiek w szpitalu dostaje bardzo marne jedzenie i musi zapłacić za TV
STKMS
5 lata temu
Czas na zarobki na wyżywienie i na utrzymanie z pracy. Odpowiedni urobek to odpowiednie utrzymanie. Brak urobku brak jedzenia. Prosto i bez reklamacji
tjr
5 lata temu
kara śmierci obniża koszty
Klara
5 lata temu
Więźniowie mają karę, więc i ich utrzymanie winno być skąpe, jedzenie?- chleb i woda- niestety to ma być kara a nie sanatorium, to pacjent w szpitalu przymiera głodem, a więźniowie?
...
Następna strona